SMF’den devrimci-halkçı belediye için beş aday: Maçoğlu, Dersim merkez adayı

SMF, 15 yıllık devrimci-halkçı yerel yönetim deneyimine dikkat çekerek ve “Söz, yetki, karar halka” diyerek Dersim’deki beş adayını açıkladı. Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Dersim merkez adayı oldu

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), 31 Mart yerel seçimindeki adaylarını açıkladı.

“Söz, yetki, karar halka” şiarıyla 2004’te Dersim/Hozat’ta başlayan devrimci-halkçı belediye çalışmalarına 2009’da Hozat’ın yanı sıra Mazgirt’in eklendiğini, 2014’te ise Mazgirt ve Ovacık’ta kazanımlar elde edildiğini anımsatarak açıklamasına başlayan SMF, bu 15 yılı şöyle özetledi:

SMF, 15 yıllık yerel yönetim deneyimi boyunca, kazandığı yerelleri tüm demokrasi ve devrim güçleriyle birlikte yönetme yönelimi içerisinde olmuştur. Halka hesap verebilirlik, şeffaflık, halkın yerel yönetime katılımı konusunda değerli çalışmalar yapmıştır. Kazandığı yerellerde halkın üretimine katılımı konusunda irili ufaklı yürütülen çalışmalar özellikle Ovacık yerelinde vücut bulmuş kooperatifleşmeyle halkımızın üretim etkinlikleri desteklenmiştir. Ortaya koyulan politik, kültürel, üretimsel çalışmalar devrimci halkçı belediyecilik programının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Burjuva, gerici, bürokratik belediyeciliğe alternatif olarak cisimleşen mevcut deneyimler kuşkusuz coğrafyamızda özgün bir karakter taşımaktadır. Yanı sıra tüm tarihsel kesitlerdeki bu deneyimler bizlerle sınırlı olmadığı gibi, eksiklikleri ve yetmezlikleri de kendi bağrında taşımaktadır. Siyasal yürüyüşümüzde, tarihsel deneyimlerden yararlanmak eksikliklerimizden öğrenmek ilkesel düzeyde ele aldığımız bir durumdur.

Yerel ve genel seçimlere yönelik çalışmaların stratejik bir hedef olmadığının, tüm çalışmaların devrim ve sosyalizm yürüyüşü kitleleri örgütlemeyi, onları özne haline getirmeyi, kendi yaşamı hakkında birinci dereceden söz sahibi olmalarını hedeflediğinin altını çizen SMF, 2019 yerel seçiminde Dersim’de beş merkezdeki adaylarını şöyle duyurdu:

  • Dersim merkez: Fatih Mehmet Maçoğlu
  • Ovacık: Hayati Güngören
  • Mazgirt: Derya Öz
  • Hozat: Yılmaz Cesur
  • Pülümür: Birgül Ateş Çiçek

Açıklama, tüm devrimci, demokrat, yurtsever emekçi halkın sosyalist adaylar etrafında kenetlenmesi ve çalışmalara aktif biçimde katılması çağrısıyla sonlandı.

Sendika.Org