“Sıra arkadaşımız bir yıldır tutuklu: Berkay’a ve tüm tutuklu öğrencilere özgürlük!”

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutuklu olan Berkay Ustabaş’ın tutukluluğunun birinci yılında sıra arkadaşları İstanbul Üniversitesi Ana Kapı önünde açıklama yaptı

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan İstanbul Üniversitesi öğrencisi, Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş’ın tutukluluğunun üzerinden bir yıl geçti. Ustabaş’ın sıra arkadaşları, İstanbul Üniversitesi öğrencileri tutukluluğunun birinci yılında, bugün Beyazıt Kampüsü Ana Kapı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Ustabaş’ın 15 Ocak Salı günü Çağlayan Adliyesi’nde 5. kez hâkim karşısına çıkacağı duyuruldu.

Berkı̇n’ı̇n katı̇llerı̇ 5 yıldır serbest, üniversite öğrencisi Berkay 1 yıldır tutsak!

istanbul Üniversitesi Öğrencileri adına yapılan açıklamada “Berkin’in cenazesine biz de katıldık denildi:

 2013 yılında, polis tarafından atılan bir gaz fişeğiyle başından vurularak katledilen Gezi direnişinin sembollerinden Berkin Elvan’ın cenazesine 3 milyon insan ile beraber katılmak eğer “suç” ise buradan, Berkay’ın üniversitesinin önünden duyuruyoruz: Berkin’in cenazesine biz de katıldık ve milyonlar ile beraber o gün hep bir ağızdan “Berkin’in hesabını soracağız!” diye haykırdık. Bugün katledilişinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Berkin’in katilleri hala elini kolunu sallayarak gezerken, Berkay önce Metris’e sonra Silivri’ye hemen ardından da ailesinden ve ünivesitesinden 600 km uzağa, Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edildi.

Okuduğu kitaplar bı̇le suç sayıldı!

Berkay’ın 18 Nisan, 5 Haziran, 5 Eylül ve 1 Kasım tarihlerinde görülen duruşmalarında davanın hukuki değil siyasi bir dava olduğunun bir kez daha görüldüğü söylenen açıklamada duruşmaya getirilmek yerine SEBGİS dayatması ile savunma hakkından mahrum bırakılan Berkay’a hâkim tarafından okuduğu kitapların bile sorulduğu ifade edildi:

“Günlük hayatınızda hangi kitapları okuyorsunuz?”, “Sadece sol kitaplar mı okuyorsunuz?”, “İslami ve sağcı kitaplar da okuyor musunuz?” gibi adil yargılamanın kıyısından dahi geçmeyen sorular soruldu. Berkay, “suç” devşirme niyetine bir sosyoloji bölümü öğrencisinin yapmasının en doğal olduğu fiil ile, kitap okumak ile suçlandı! Komiktir ki Berkay’ın davasına “delil” oluşturan kitaplar daha sonra Kırıkkale F Tipi yönetimi tarafından hapishaneye kabul edildi.

15 ocak’ta Çağlayan Adliyesi’ndeyiz!

“Bizler, Berkay’ı yemekhane boykotlarından, 6 Kasım YÖK karşıtı protestolardan, anti-demokratik bir şekilde atanan rektörlere karşı yürütülen eylemlerden; Hergele’den, buradan Ana Kapı önünden ve eşit, parasız, bilimsel ve demokratik üniversite mücadelesinin en ön saflarından tanıyoruz” denilen açıklamada saldırıların sebebini ve Berkay’ı tutuklayarak üniversitelilere, demokratik üniversite mücadelesine ve hatta Gezi milyonlarına verilmek istenen mesajı bildikleri ifade edildi. “Bu mesaja İstanbul Üniversitesi’nin Turan Emeksizlerden bugüne onlarca yıllık mücadele tarihinden aldığımız inanç ve kararlılık ile cevap veriyoruz” denilen açıklamada yanıt şöyleydi:

Ne kendi kaderimizi ne de üniversitesinden alınıp dört duvarın, demir kapıların ardına koyulan Berkay gibi on binlerce öğrencinin kaderini, muktedirlerin iki dudağının arasından çıkacak söze teslim etmeyeceğiz!

Açıklamanın sonunda Ustabaş’ın bir sonraki duruşmasının olduğu 15 Ocak’ta Çağlayan Adliyuesi’ne çağrı yapıldı:

Bir kez daha Berkay’ın sıra arkadaşları olarak onun tutsaklığının birinci yılında, üniversitemizin önünden çağrımızı yineliyoruz, Berkay ve tutuklu olan on binlerce öğrenci için 15 Ocak günü  Çağlayan Adliyesi’nde olacağız: Özgürlüğümüz ve eğitim hakkımız için direnmekten vazgeçmeyeceğiz! Berkay Ustabaş’a ve tüm tutuklu öğrencilere özgürlük!

İlgili haberler:

Sendika.Org

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann