Rusya Dışişleri: “Şam’ın Kürtlerle diyalog kurması özel önem taşıyor”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin çekilme kararı aldığı bir dönemde Şam yönetimi ile Suriyeli Kürtler arasında diyalog kurulmasının özel önem taşıdığını söyledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Şam yönetimi ile PYD-YPG arasındaki görüşmelere ilişkin açıklama yaptı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu diyalogun “özel önem” taşıdığını belirtti:

Aralık 2018 sonunda ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekileceklerini açıkladı. Bu bağlamda, Kürtlerin Suriye hükümetiyle diyalog kurması özel taşıyor. Zira Kürtler, birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Suriye toplumunun önemli bir parçası ve Kürtlerin bulunduğu bölgelerin yeniden Suriye hükümetinin kontrolüne girmesi, Suriye’nin komşularına yönelik güvenlik risklerini ortadan kaldıracak.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını doğru bulduklarını kaydeden Zaharova, ABD askerlerinin boşaltacağı bölgelerin kontrolünün Suriye hükümetine verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“İdlip’te silahsızlandırılmış bölge geçici”

Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova ayrıca, Rusya ve Türkiye arasında 17 Eylül 2018’de yapılan İdlip’te silahsızlandırılmış bölge kurulmasına yönelik anlaşmaya bağlılıklarını koruduklarını belirtti.

“Ateşkes rejiminin bozulmasına izin verilmemesinin” ve “radikal oluşumlar ile ağır silahların silahsızlandırılmış bölgeden çıkarılmasının” önemli olduğunu kaydeden Zaharova, söz konusu bölgenin geçici nitelikte olduğunu ifade etti.

Zaharova, İdlip gerilimi azaltma bölgesinde binin üzerinde ateşkes ihlali tespit edildiğini ve Rusya’nın bundan endişe duyduğunu aktararak, bu durumun gerilimi azaltma bölgesinin binlerce Nusra militanının sığınma noktası haline gelmesine yol açmaması gerektiğini vurguladı.

Sendika.Org

İlgili haberler: