Pompeo ve Bolton’dan Türkiye ve YPG açıklaması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’yi ve YPG’yi memnun edecek bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyledi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bir gün ara ile yaptıkları açıklamalarla Türkiye ve YPG’yi memnun edecek bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını söylediler.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye ve ABD arasındaki askeri düzeyde YPG konusunda yürütülen görüşmelerin önümüzdeki hafta devam edeceğini kaydetti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Türkiye’de temaslarda bulunan John Bolton bir radyoya verdiği röportajda kendisi, ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelede yer alan YPG’ye zarar vermeme konusunda taahhüt talep ettiklerini söyledi.

John Bolton daha önce yaptığı açıklamada, YPG’nin korunmasının ABD’nin Suriye’den çekilmesi için önkoşul olduğunu söylemiş, Tayyip Erdoğan, Bolton’ın bu açıklamalarını “Ciddi bir hata” olarak nitelemişti.

“İyi bir sonuç”

Suudi Arabistan’ın El-Arabiya kanalına konuşan Pompeo, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesine ilişkin, “Türkiye’nin sınırlarını ve halkını koruma gerekçelerini anlıyoruz” dedi.

Pompeo, Ortadoğu’da varlıklarının devam edeceğini de belirterek, “Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesiyle ilgili açıklamasında hem Türkiye’yi hem de YPG’yi koruyan “iyi bir sonuç” elde edilebilecekleri konusunda iyimser olduğunu söyledi. Pompeo ayrıca, ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesinin “taktiksel bir değişiklik” olduğunu ve ABD’nin IŞİD’e ve İran’a karşı koyma konusundaki askeri kapasitesini değiştirmediğini söyledi.

Sendika.Org