Ödenmeyen ücretlerini isteyen işçilerine polis saldırısı: 3 gözaltı

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında çalışan ve ücretleri ödenmeden içten çıkarılan işçilerin yapmak isteği eyleme polis saldırdı. 3 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin denetiminde olan ve yüklenici firmasının Taş Yapı olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde elektrik ustası olarak çalışan İnşaat İş Sendikası üyesi dokuz işçi mesai, AGİ ve ihbar tazminatları ödenmeden işten çıkarılmışlardı. İşçiler direnişlerinin dördüncü gününde de (11 Ocak) şantiye önünde ve Taş Yapı’nın merkez binası önündeki eylemlerini sürdürdü.

Taş Yapı’nın Altunizade’deki merkez binası önüne üçüncü kez eylem yapmak isteyen işçiler yolun kapatılması üzerine eylemlerinde ısrarcı oldular. Bunun üzerine sendika yöneticisi Yunus Özgür ile sendika üyeleri Mehmet Zeybek ve Ramazan Yıldız gözaltına alındı.

Sendika üyelerinin gözaltına alınmasının ardından sendika temsilcisinin Taş Yapı ile yaptığı görüşmede işçilerin ücretleri dışındaki haklarının ödenmemesi tutumu devam ettirildi.

İşçiler soğuğa, polis tacizine, gözaltılara rağmen haklarını alana dek eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Sendika.Org