Muhalefetin yığma ve hayali seçmen itirazları reddedildi

CHP ve İyi Parti’nin İstanbul’da yığma ve hayali seçmenlerle ilgili YSK’ye verdiği itiraz dilekçeleri incelenmeksizin reddedildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Üsküdar İlçe Örgütü, Üsküdar’da yapılan seçim hilesi ve yığma seçmen olayını Üsküdar İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasıyla duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Üsküdar CHP İlçe Başkanı Olcay Kurt, yaptıkları çalışma sonucu Üsküdar ilçesi genelinde yaklaşık 7 bin “yığma seçmen” tespit ettiklerini aktardı.

4-17 Ocak tarihleri arasında itiraz dilekçelerini İlçe Seçim Kurumları’na vererek hukuki süreç başlattıklarını hatırlatan Kurt, “İtirazlarımız neticesinde, toplam üç bölgeden oluşan Üsküdar ilçe seçim bölgesinde; birinci ve üçüncü bölgelerde bin 552 kişi seçmen listesinden çıkarılmıştır. Bu gelişme olumludur fakat yetersizdir. Bu kurullara yaptığımız ve reddedilen itirazlarımızı delillendirerek Yüksek Seçim Kurulu (YSK) nezdinde tekrarlayacağız” diye konuştu.

İtiraz dilekçeleri incelenmeksizin reddedildi

İkinci bölgede Seçim Kurulu Başkanı Haydar Öztop’un 2 bin 228 seçmene ait itiraz dilekçelerini reddettiği bilgisini veren Kur şöyle devam etti:

İşin en kaygı uyandıran kısmı tam da bu noktadadır. İkinci bölgede topyekun reddedilenler arasında, 2018 yılında vefat edenler, boş ve yıkılan binalarda yaşıyor gösterilenler, Beylerbeyi Stadı’nda seçmen olarak gösterilen çok sayıda hayali ve yığma seçmen bulunmaktadır.

Ek olarak, yapılan kolluk araştırmasında, polisin mevcut adreslerde oturmadığı kesin olarak tespit ettiği seçmenler dahi ikinci bölge seçim kurulu başkanı tarafından reddedilmiştir. Bütün bu gerçekler ışığında özellikle ikinci bölge seçim kurulu başkanının bu itirazları inceleme gereği bile duymadığı sonucunu çıkarıyor ve sizlerle bu durumu paylaşmaktan büyük bir üzüntü duyuyoruz.

Kurt, son olarak 31 Mart tarihindeki seçimlere gölge düşüren bu kararın peşini Üsküdar CHP olarak bırakmayacaklarını söyledi.

İyi Parti’nin itirazları da reddedildi

Yeniçağ gazetesi İyi Parti’nin İstanbul genelinde yaptığı itirazların da benzer şekilde incelenmeksizin reddedildiğini yazdı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İyi Parti İstanbul İl Başkanlığı, ilçe başkanlıklarınca yapılan itirazların, müracaat hakimlikleri tarafından incelenmeden reddedildiğini belirtti. Yapılan açıklamada konu ile ilgili İyi Parti İstanbul İl Başkanlığı ve ilçe başkanlıklarının ortak basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

Sendika.Org