Mimarlar: “Özhaseki’nin Ankara projeleri rant odaklı ve hukuksuzdur”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AKP’li Mehmet Özhaseki tarafından açıklanan 111 projenin insan odaklı değil, rant odaklı projeler olduğu belirtildi

Mimarlar Odası (MO) Ankara Şubesi tarafından yapılan basın toplantısında, AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin tüm projelerinin rant odaklı olduğu belirtildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Özhaseki’nin çocuk köyü projesi ile Ankapark’a müşteri arandığının altını çizdi. Candan, ortak akılla yönetilecek bir Ankara’ya ihtiyaca dikkat çekerek, şunları söyledi:

Ancak bu kent ‘ben bilirim’ anlayışıyla yönetiliyor. Bu projelerin hiçbiri gerçekçi değil. Özhaseki açıklamalarında Cumhurbaşkanının ve eşi Emine Hanım’ın projeleri ne kadar çok beğendiğinden bahsediyor. Yani Cumhurbaşkanı odaklı kenti yöneteceğini söylüyor. Katılımcı demokratik bir anlayış yok.

“Metrolar kapasitesinin altında çalışıyor”

Projelerdeki ulaşım politikalarına ilişkin ise Candan, şunları ifade etti:

Gökçek’in beceriksizliği yüzünden zaten metro ve raylı sistem belediyenin elinden alınmıştı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Özhaseki ‘60 km raylı sistem yapacağım’ diyor ama zaten var olan 4 hatta 2 buçuk milyon taşınması gerekirken 370 bin insan taşınıyor. Var olan hatlar bile kapasitesiyle çalıştırılmıyor.

“Roma kenti kalıntıları yok edilecek”

Özhaseki’nin havalimanına kesintisiz ulaşım projesinin ise Ulus’un, Roma kenti kalıntılarının yok edileceği anlamına geldiğini belirten Candan, bu projenin davalık olduğunu söyledi. Metro istasyonlarında “Park et, devam et” projesinin ise Güvenpark’ın ve her metro istasyonunun altına otopark yapma anlamına geleceğini belirten Candan, “Bu her metro istasyonunu ranta açmak, kent merkezine trafiği sokmak demek. Oysaki kent merkezinin araçtan arındırılarak yayalaştırılması gerekiyor” dedi.

Mimarlar Odası MYK üyesi Ali Hakkan da “İhtiyacımız olan bir arada olmamızı sağlayacak kamusal mekanlardır. Ancak ulaşımı havadan teleferikle, insana, doğaya dokunmadan çözmeye çalışıyorlar” dedi.

“Tarım arazilerini imara siz açtınız”

Özhaseki’nin Ankara’ya vaat ettiği hiçbir şey olmadığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticisi Nihal Evirgen de şunları kaydetti:

Siteler ve Altındağ için projelerden bahsediliyor. Ancak Siteler ve Altındağ artık Suriyeli nüfusun yaşadığı ve çok ucuza çalıştırıldığı, emek hırsızlığının yoğun olduğu bir bölge. Siteler çöküntü bir hale getirildi. Göç ile ilgili herhangi bir projeniz yoksa Siteler’deki problemi nasıl çözeceksiniz. Tarımsal alan projelerinden bahsediliyor ancak zaten bütün tarım arazilerini siz imara açtınız, bunlardan vaz mı geçeceksiniz.

Sendika.Org

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann