IKBY’den TSK üssüne yönelik saldırıya ilişkin açıklama

Şeladizê’deki protestolara dair Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Olayların arkasında provakatör eller var” denildi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Şeladizê’de halk, üç gün önce gerçekleşen TSK bombardımanı sonucu en az 4 sivilin hayatını kaybetmesini protesto etti. Kürdistan Bölgesi Hükümeti Şeladizê’deki olaya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Protestolara dair Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Olayların arkasında provakatör eller var. Güvenlik kurumları soruşturmaları titizlikle yürüterek gerginliğe sebep olanlar ve provakatörler cezalandırılacaktır” denildi.

Yazılı açıklamada şu ifadelere ver verildi:

Şeladizê’de bugün yaşanan olayların can kaybına yol açmasından dolayı üzüntü ve endişe duyduk. Olayda hayatını kaybedenin ailesine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Olayların arkasında provakatör eller var. Güvenlik kurumları soruşturmaları titizlikle yürüterek gerginliğe sebeb olanlar ve provakatörler cezalandırılacaktır.

Bugün Şeladizê kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği bombardımanlara karşı proteto gösterileri düzenlendi. Protesto gösterilerinden sonra bazı göstericiler bölgede bulunan TSK’ya ait bir karargaha girdi. TSK üssündeki seyyar çadırları da ateşe verilmesi sonrası bölge üzerinde alçak uçuş yaparak ses duvarını aşan TSK’ye ait jetler bir kişinin kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesine neden oldu.

http://sendika63.org/2019/01/ikbyde-tsk-ussune-baskin-zirhli-araclar-yakildi-askerler-kacti-527946/

Sendika.Org