HTŞ, AKP güdümlü cihatçıları İdlip’ten sildi ve Afrin’e yöneldi

HTŞ, Nureddin Zengi Tugayı’nın elindeki stratejik öneme sahip Daret İzza, Atarib, Han el-Asal ve Kaptan el-Cebel dahil 20 kasaba ve köyün yanı sıra grubun elindeki silah ve araçlarla birlikte çok sayıda militanı da teslim aldı

Halep’in batı kırsalını büyük ölçüde kontrol altına alan HTŞ, Afrin’in güneyinde yer alan bölgelere ilerliyor. Salva Köyü ve Simon Kalesi’nde TSK’ye ait gözlem noktaları bulunuyor.

Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ; Şam’ın Fethi Cephesi -eski adıyla Nusra Cephesi- liderliğindeki çatı örgütü) ile AKP destekli Nureddin Zengi Tugayı arasında yaklaşık bir haftadır süren çatışmalar, Nureddin Zengi’nin Halep’in batısı ve İdlip’teki varlığının ortadan kalkması ile sonuçlandı.

HTŞ, Nureddin Zengi Tugayı’nın elindeki stratejik öneme sahip Daret İzza, Atarib, Han el-Asal ve Kaptan el-Cebel dahil 20 kasaba ve köyün yanı sıra grubun elindeki silah ve araçlarla birlikte çok sayıda militanı da teslim aldı.

TSK gözlem noktaları ile çevrili Halep’in batı kırsalı ve İdlip ile Afrin arasındaki bağlantı yollarını böylece eline geçiren HTŞ, şimdi de bir yandan Afrin’e bir yandan da İdlip içinde AKP destekli diğer cihatçı grupların kontrolünde bulunan Maarat el Numan ve Ariha yerleşimlerine yöneldi.

HTŞ’nin el koyduğu Nureddin Zengi Tugayı’na ait tanklar

Operasyon hesapları terse döndü

HTŞ, “Zeytin Dalı Harekatı” bölgesine yönelirken ilk aşamada Deyr Balut’ta da çatışmalar başladı. Bunun üzerine AKP destekli cihatçı çatı örgütü “Suriye Ulusal Ordusu” bu bölgeye takviye göndermeye başladı. HTŞ ile çatışmak üzere seferber olan gruplar arasında kısa süre öncesine kadar Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik bir operasyon için seferber edilen Hamza Tümeni ve Ahrar’uş Şarkiyye gibi örgütler de var.

Astana sürecinde İdlip’te güvenliği sağlamakla ve HTŞ gibi cihatçı grupların sınırlandırılması ve dağıtılması gibi taahhütlerde bulunan AKP bu cihatçı iç savaşı karşısında ya HTŞ ile uzun süredir kaçındığı çatışmaya dahil olmak ya da Rusya, İran ve Şam’ın hamlelerine göz yummak zorunda kalacak.

İlgili içerikler:

Sendika.Org