Eski sevgilisi tarafından tehdit edilen Kızıl: “Cinayete kurban gitmek istemiyorum”

İstanbul’da 5 yıldır eski erkek arkadaşı tarafından tehdit ve taciz edildiğini söyleyen Münevver Kızıl, “44 kez suç duyurusunda bulundum. 17 kez çıkarılan tedbir kararı uygulanmadı. Başıma geleceklerden devlet ve yargı sorumlu olacak” dedi

BirGün’den Zeynep Kuray’a konuşan Münevver Kızıl, tam 5.5 yıldır eski erkek arkadaşı Seyfettin T.’nin taciz ve tehditlerinden kurtulmak için mücadele ettiğini söyleyerek yardım istedi. 32 yaşındaki Kızıl, “44 kez suç duyurusunda bulundum. 15 davadan 4’ü hakkında yetkisizlik kararı verildi, 6284 Sayılı Koruma Yasası gereğince 6’şar aylık sürelerle 17 kez çıkartılan tedbir kararı ise hiç uygulamaya konmadı” dedi.

En son 18 Aralık 2018 tarihinde evinin etrafında dolaşan tarafından telefonda ölümle tehdit edilen Kızıl, ses kaydına aldığı tehdidi Pendik Asayiş Büro Amirliği’ne ilettiğini söyledi. Kızıl, can güvenliğinin kalmadığını belirtmesine rağmen hiçbir adım atılmadığını öne sürdü.

Boşanmış ve bir çocuk annesi olan Kızıl, taksicilik yapan Seyfettin T. ile 2011 yılında tanıştığını ve beraberliğinin 2013 yılında sonlandığını, ama o günden bu yana tehdit, şantaj, tacizin bitmek bilmediğini aktardı. Alınan koruma kararlarının kağıt üstünde kaldığını savunan Münevver Kızıl şöyle dedi:

Gerçek anlamda yakın bir koruma yok, bir tehdit esnasında polisi aradığım zaman ekip 20 dakika sonra geliyor. Zaten 20 dakika içerisinde her şey olup bitmiş olacak, gelip cesedimi mi morga götürecekler? Ölmek istemiyorum. Başıma gelebileceklerden beni korumayan devlet ve yargı sorumlu olacak.

Sendika.Org