Cihatçı iç savaşı: “Afrin’e yönelme niyetimiz yok” diyen HTŞ’nin hedefi İdlip’in güneyi

İdlip’in kuzeyi ve Halep’in batı kırsalından AKP destekli cihatçı grupları çıkaran HTŞ’den “Afrin’e yönelme niyetimiz yok” açıklaması geldi. HTŞ, İdlip’in güneyine yönelirken, diğer cihatçılar da HTŞ’ye karşı koyacaklarını duyurdu

“ÖSO” bayrağına basarak poz veren HTŞ militanları

Suriye’de cihatçı grupların kontrolündeki İdlip ve çevresinde, 2 Ocak’tan bu yana devam eden çatışmalar sonucunda Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ; Şam’ın Fethi Cephesi -eski adıyla Nusra Cephesi- liderliğindeki çatı örgütü) AKP destekli grupları Afrin’e sürdü.

HTŞ, Afrin’e yöneldiğine ilişkin haberleri ise yalanladı. Örgütün haber ajansı İba’da yer alan haberde, “Zeytin Dalı bölgelerine yönelme niyetimiz olduğu doğrultusunda yayılan hiçbir söylentinin aslı yoktur” denilirken, Halep’in batı kırsalındaki askeri operasyonların sonlandırıldığı, nöbet noktalarının sabitlendiği ve Suriye ordusuyla temas noktalarına destek birlikler gönderildiği belirtildi.

Öte yandan HTŞ, Afrin ile İdlip arasındaki yolları geçici olarak kapattı.

AKP destekli cihatçılar yığınak yapıyor

HTŞ karşısında tutunamayan ve Afrin’e kaçan diğer cihatçı grupların bu bölgede yığınak yaptığı bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters‘e konuşan, AKP destekli cihatçı çatı örgütü “Suriye Ulusal Ordusu”nun sözcüsü Yusuf Hammud “Tahrir’uş Şam’ın Halep ve İdlip kırsalındaki saldırganlığını püskürtme kararı aldık. Yayılmalarını ve daha fazla köy ile kasabayı kontrol etmelerini engellemek için bu bölgelere güç gönderiyoruz” dedi.

Tahrir’uş Şam, Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin varlığını sona erdirmek ve İdlip’in tamamını kontrol etmek istiyor” diyen Hammud, ayrıca HTŞ’yi, Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir TSK operasyonuna katılmalarını engellemeye çalışmakla suçladı.

HTŞ, İdlip’in güneyine yöneldi

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise HTŞ militanlarının İdlip’in güneyindeki Eriha ve Maarrat el-Numan’a yöneldiğini bildirdi.

Eriha ve Maarrat el-Numan’ın Ulusal Kurtuluş Cephesi bileşenlerinden Sukur’uş Şam ve Ahrar’uş Şam’ın kontrolünde olduğunu belirten Gözlemevi, HTŞ’nin çevre beldelere yerleşmeye başladığını ve bu iki ilçeyi ele geçirmek için hazırlıklar yaptığını kaydetti.

İlgili içerikler:

Sendika.Org