Bir bakan bir bakana “gel benim otel işi için şu el değmemiş Bodrum koyunu imara aç” dedi, o da açtı

ETS Tur Patronu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un koruma alanı olan Kissebükü Koyu’ndaki otel planı iptal edilmişti. Ersoy bakan oldu ve alanı büyüterek yeni imar planını onaylattı

Bodrum’un el değmemiş nadir koylarından, doğal ve arkeolojik SİT alanı olan Kissebükü imara açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur’a ait olan ve otel yapılmak istenen arazinin imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. 2014 yılında ETS Tur şirketi Kissebükü’nde 5 yıldızlı otel yapmak için adım atmış ve Muğla Valiliği “ÇED gerekli değildir” kararı ile otel inşasına izin vermişti. Bu gelişme üzerine Bodrumlu ve birçok bölgeden yurttaşlar, 25 Ocak 2015’te karadan ve denizden bölgeye giderek tepki göstermişlerdi.

Plan iptal edilmişti

2005 yılından bu yana Kissebükü’nün imara açılması adımları atılırken, bu iptal adımına karşı Bodrum ve diğer birçok yerleşimlerde yaşayan yurttaşlar Kissebükü Koruma Platfoumu’nu kurmuştu. Yıllardır süren mücadeleye ve birçok kesimin bugüne kadar karşı çıkmasına karşın, Kissebükü’ndeki otel projesinin olduğu arazinin 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı hukuki olarak açılan davalar sonucu iptal edilmişti. Şimdi ise imar alanı genişletilerek hazırlan plan teklifi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldı.

“Şiddetle kınıyoruz”

Konu ile ilgili Bodrum Aktif’e konuşan Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, önümüzdeki günlerde basın toplantısı düzenleyeceklerini ifade ederek şunları söyledi:

Daha önce 1/1000 ve 1/5000lik imar planına Bodrum Denizciler Derneği olarak, Deniz Ticaret Odası ile birlikte itiraz etmiş ve davayı kazanmıştık. İmar planını iptal ettirmiştik. Ancak, yatırımcı tekrar revize talebi ile başvurmuş. Ve bu kez Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edilmiş 95 dönümlük araziye ilave olarak, 25 dönüm daha tahsis istemiş. Süreci Bodrum Denizciler Derneği olarak zaten takip ediyorduk. Basından duymuş değiliz. Zaten, geçtiğimiz günlerde avukatımız aracılığı ile itirazda bulunmuştuk. Yani askıdan inmeden müdahale ettik.

Bizler Mehmet Ersoy’un Turizm Bakanı olmasından sonra, otel girişiminden vazgeçeğini umarak, müjdeli haber beklerken, tam tersi olan bu gelişme karşısında şok olduk ve şiddetle kınıyoruz. Gökova’da, İngiliz Limanı ve bazı koyların kamulaştırma yolu ile, deniz turizmine kapatılması endişesi içinde iken, bir de Kilise Bükü’ne otel yapılması ve Mavi Yolculuğun ilk durağının, Gökova’nın kapısın kapatılması girişimi kabul edilemez. Deniz turizmine darbe vuracak bu yatırımı engellemek için, hukuki yollarla itirazlarımız sürüyor ve sürecektir.

Bu bölgede planlama yetkisi, ETS Tur’un sahibi olan ve aynı zamanda Turizm Bakanı olan Mehmet Ersoy’a ait. Bölge Turizm Merkezi kapsamında olması nedeniyle Turizm ve Kültür Bakanlığı bölge planlarını hazırlıyor. Hazırlanan imar plan notlarında bölgede yapılacak otel amaçlı yapılarda en fazla 2 kat, 10,5 metre maksimum yüksekliğe izin verildiği ve parselde maksimum inşaat alanı katsayısının 0,30 Emsal olduğu, asma katların kat olarak sayılmayacağı belirtiliyor. Ayrıca günübirlik alan içerisinde emsal 20 tek kat, bina yüksekliği 5,50 mt ve asma kat, kat olarak sayılmayacak. İmara açılan alan, önceki yıllarda hazırlanan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planları’nda orman ve doğal sit alanı olarak belirlendi. Son hazırlanan planlamanın üst ölçekli plana aykırı olduğu ve 25 binlik planlarının bulunmadığı ise biliniyor.

Sendika.Org

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann