Almanya’da Real işçiler ile dayanışma eylemi

18 aydır direnen Real işçileri için Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Metro A.G. Mağazasının önünde eylem yapıldı

18 aydır direnen Real işçileri için Almanya’da eylem yapıldı. Nakliyat İş Avukatı Tacettin Çolak ve Almanya’da bulunan vatandaşların da katılımı ile gerçekleşen eylemde Türkçe ve Almanca açıklama yapıldı. Dövizlerin de açıldığı eylem Hamburg’da bulunan Metro A.G. Mağazasının önünde yapıldı.

Eylemde konuşma yapan Av. Tacettin Çolak Türkiye’de ki Real işçilerinin mücadelesini anlatarak yasal olarak Metro’nun Real işçilerinin haklarından sorumlu olduğunu ve bu sorumluluğunu bu güne kadar yerine getirmediğini belirtti.

Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. Beğendik Grubuna devredilmeden önce Almanya’nın uluslararası tekeli olan Metro Gross Marketlerine aitti. Real Market işçilerinin tüm haklarından Beğendik ile birlikte 1475 sayılı Yasa’nın 14. maddesine göre Metro Market de sorumlu. Bu nedenle Real işçileri Metro Gross Market ve bağlı firması olan Media Markt  mağazalarının önlerinde eylemler yapılıyor.

Real Market, Alman Metro firmasının işletmesi olarak Türkiye’de 1998 yılında faaliyete başlamış, 2017 yılında Beğendik Grubuna satılmıştı. Beğendik Grubu tarafından da içi boşaltılarak hileli bir şekilde iflasa sürüklen Real Market’te, işçiler işten çıkartılmış ve hiçbir haklarını elde edememişti.

Sendika.Org