Almanya ve Fransa işbirliğini Aachen Anlaşması ile yeniledi: “Avrupa ordusu için önemli bir adım”

Almanya ve Fransa, iki ülke arasındaki işbirliğini artıran Elysee Anlaşması’nın 56. yıldönümünde bu işbirliğini pekiştirmeyi amaçlayan Aachen Anlaşması’nı imzaladı. Anlaşma Avrupa politikaları, iç ve dış güvenlik, ekonomi, savunma, eğitim, kültür, araştırma, teknoloji, iklim-çevre alanlarında ikili işbirliğini içerirken, Merkel bunun Avrupa ordusu için de önemli bir adım olduğunu savundu

Almanya ile Fransa, 1963 yılında dönemin Federal Almanya Başbakanı Konrad Adenauer ile Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’ün imzaladığı ve iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılmasını içeren Elysee Anlaşması’nı tamamlayıcı nitelikteki Aachen Anlaşması’nı imzaladı.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından imzalanan 28 maddelik anlaşma Avrupa politikaları, iç ve dış güvenlik, ekonomi, savunma, eğitim, kültür, araştırma, teknoloji, iklim-çevre alanlarında ikili işbirliğinin artırılmasını içerdi.

Bürokratik engellerden arındırılmış “Fransız-Alman ortak ekonomi bölgesi” oluşturulması, silah ihracatında ortak kuralların belirlenmesi, halklar arasındaki ilişki ve ortak inisiyatiflerle şehir kardeşliğinin teşviki için bir fon kurulması da anlaşma metninde yer aldı.

“Avrupa ordusu için önemli bir adım”

İmza töreninde konuşan Merkel, bu işbirliği ile artan sağ popülizm ve milliyetçilik fırtınasına ortak bir yanıt verdiklerini söyledi. “Özel zamanlarda kararlı, açık, ileriye yönelik ve yanlış anlamaya yer vermeyecek tepkilere ihtiyaç var” diyen Merkel, anlaşmanın Avrupa ordusu için de önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Merkel’den sonra söz alan Macron ise anlaşmanın Avrupa birleşme sürecine ivme kazandıracağını ifade etti, “Avrupa, dünyadaki yeni fırtınalara karşı halklarımızın koruma kalkanı olmalı” diye konuştu. Elysee Anlaşması’nın öneminin her iki ülke tarafından da yeterince anlaşılamadığını savunan Macron, “Barış yolunda çok önemli mesafeler kat ettik. Paris’ten Berlin’e geçmişte yaşadığımız karanlık günlerin tekrarlanmaması için ikili çalışmalarımız olağan hızıyla devam ediyor” dedi.

Sarı Yelekliler’den protesto

Yeni Elysee Anlaşması’nın imza töreni sırasında Aachen’deki tarihi belediye binası önünde 120 Sarı Yelekli eylemdeydi.

Kiraların düşürülmesini ve sosyal adaletin sağlanmasını isteyen Sarı Yelekliler, “Aachen Anlaşması’na hayır”, “Merkel-Macron istifa”, “Halk burada” yazılı dövizler taşıdı.

Sendika.Org