Afrin’de HTŞ ile AKP destekli cihatçılar arasında çatışma

Afrin’e bağlı Cindires’te Heyet-i Tahrir’uş Şam ile AKP destekli cihatçı gruplar arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi     

İdlip’in kuzeyi ve Halep’in batı kırsalını tamamen ele geçiren Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ; Şam’ın Fethi Cephesi -eski adıyla Nusra Cephesi- liderliğindeki çatı örgütü) ile AKP destekli cihatçı gruplar arasındaki çatışmaların Afrin’in güneyinde devam ettiği bildirildi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, cihatçılar arasındaki çatışmalar Afrin’in Cinderes ilçesinin güneyindeki Deyr Balut, Dewaya Jorin, Dewaya Jerîn, Qile ve Celeme köylerinde gerçekleşti.

HTŞ’nin, Cinderes’in Hacılar köyündeki Nureddin Zengi Tugayı noktasına top atışları yaptığını belirten ANHA, saldırılarda iki sivilin yaralandığını ve bölgedeki evlerde maddi hasar meydana geldiğini kaydetti.

Cihatçılara yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı da Afrin’nin güneyindeki Simon Kalesi ekseninde HTŞ ile “Suriye Ulusal Ordusu” (AKP destekli cihatçı çatı örgütü) militanları arasında çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Söz konusu bölgede TSK’ye ait gözlem noktası bulunuyor.

Gab Ovası’nda Ahrar’uş Şam-HTŞ anlaşması

Ahrar’uş Şam’ın Hama’nın batı kırsalında yer alan Gab Ovası’ndaki yapılanması HTŞ ile imzaladıkları anlaşma sonrası dağılma kararı aldı.

Anlaşma uyarınca Ahrar’uş Şam’ın Gab Ovası ve Şahşabo Dağı bölgelerindeki kolu siyasi, askeri ve idari olarak feshedilirken, orta ve ağır derecedeki silahlar HTŞ’ye teslim edildi. Bölge askeri olarak HTŞ, siyasi olarak “Kurtuluş Hükümeti”ne bırakıldı.

Ahrar’uş Şam, HTŞ ve bölgenin ileri gelenleri tarafından yapılan anlaşmaya göre; Ahrar’uş Şam militanları hafif silahlarını teslim etmeyecek ve bölgede kalabilecek. Ancak isteyenler HTŞ gözetiminde Afrin’e de gidebilecek.

AKP, Suudi Arabistan ve Katar tarafından “Fetih Ordusu” adı altında birleştirilen Nusra ve Ahrar’uş Şam öncülüğündeki cihatçılar, Mart 2015’te İdlip’i işgal etmişti.

Ne olmuştu?

Suriye’de cihatçı grupların kontrolündeki İdlip ve çevresinde, 2 Ocak’tan bu yana HTŞ ile AKP destekli Nureddin Zengi Tugayı arasında yaşanan çatışmalar, Nureddin Zengi’nin İdlip kuzeyi ve Halep’in batı kırsalındaki varlığının ortadan kalkması ile sonuçlandı.

Nureddin Zengi Tugayı militanları Afrin’e kaçarken, çatışmalara AKP destekli diğer grupların (Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Ulusal Ordu) katılmasıyla çatışmalar geniş bir alana yayılmış oldu. HTŞ, “Afrin’e yönelme niyetimiz yok” dese de bir yandan Afrin’in güneyinde çatışmaları sürdürürken, diğer yandan İdlip’in güneyinde de söz konusu grupların kontrolündeki son bölgeleri ele geçirmeyi hedefliyor.

İdlip ve çevresindeki son durumu gösteren 9 Ocak tarihli harita. Üzeri taralı griyle gösterilenler, 1-9 Ocak tarihlerindeki çatışmalar sonucunda HTŞ tarafından ele geçirilen yerler. [Kaynak: Halab Today TV]

Sendika.Org

İlgili içerikler: