AB’den İngiltere’ye ilk tepki: Anlaşma çabası sevindirici ama tek yol mevcut anlaşma

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin anlaşmasız ayrılmayı masadan kaldırmasına sevindiklerini söyledi, müzakereleri uzatmaya yeşil ışık yaktı, Backstop müzakeresine ise kapıyı kapadı

İngiltere’nin AB’den ayrılması anlamına gelen ve 29 Mart’ta hayata geçecek olan Brexit için son iki aylık zaman dilimine girilirken, Theresa May hükümetinin anlaşma ve müzakere arayışı yine havada kaldı.

İngiltere Parlamentosu, May’e istediği yetkiyi vermezken, sadece “Anlaşmasız ayrılmayalım” denilen teklifi kabul ederek May’in üzerindeki yükü de artırmış oldu.

İNGİLTERE PARLAMENTOSU, MAY’E YÜK BİNDİRDİ: “ANLAŞMASIZ AYRILMAYALIM” TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Parlamentodaki oylamayı yakından izleyen AB’den ise yanıt gecikmedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin anlaşmasız ayrılma seçeneğini masadan kaldırmasına sevindiklerini söyleyip müzakereleri uzatmaya yeşil ışık yakarken, İngiltere’de en itiraz edilen konu olan Backstop içinse müzakere kapısını kapadı:

Mevcut anlaşma Brexit’in düzenli bir şekilde gerçekleşmesinin tek yolu. Backstop da bu anlaşmanın bir parçası ve anlaşma yeniden müzakereye açık değil. AB Konseyi’nin aralık ayındaki buluşmasında bu konuda çok net mesajlar verildi.

Eğer İngiltere’nin Brexit sonrası ortaklığa dair fikirleri değiştiyse, bunu siyasi deklarasyona, deklarasyonun prensiplerine ters düşmeyecek bir şekilde ekleyebiliriz.

İngiltere Brexit müzakerelerini uzatmayı talep ederse bunu değerlendirmeye ve oybirliği ile karar vermeye hazırız.

Anlaşmasız Brexit de dahil olmak üzere her seçeneğe dair hazırlıklarımıza devam edeceğiz.

Macron da “Mevcut anlaşma en iyisi” dedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan da benzer bir mesaj geldi.

Kıbrıs’ta düzenlenen AB Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nde (Med7) konuşan Macron, mevcut Brxit anlaşmasının en iyi anlaşma olduğunu ve anlaşmanın tekrar müzakereye açılmayacağını söyledi.

İlgili haberler:

Sendika.Org