ABD’de hükümet krizi sürerken Beyaz Saray’dan Kongre üyelerine seyahat sınırlaması

ABD’de hükümet krizi sürerken Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Afganistan seyahatine izin vermeyen ABD Başkanı Trump, bu kez Kongre üyelerinin Beyaz Saray’ın onayı olmaksızın seyahat etmesine sınırlama getirdi

ABD Temsilciler Meclisi’nde Demokratların çoğunluğu elde etmesi sonucu baş gösteren hükümet krizi sürüyor. Meksika sınırına duvar örülmesi tartışması ile başlayan restleşmelere son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre üyelerine Beyaz Saray’ın onayı olmaksızın seyahat sınırlaması getirmesi eklendi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Trump yönetimi, Beyaz Saray İdare ve Bütçe Ofisi tarafından yayınlanan bildiri ile, Kongre üyelerinin devlete ait ya da devletin işlettiği uçaklarla hükümetin kısmen kapalı olduğu dönemde Beyaz Saray’ın onayı olmadan seyahat etmesine sınırlama getirildiğini duyurdu.

Beyaz Saray dün de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin beraberindeki heyetle birlikte askeri uçakla Afganistan’a seyahatine izin vermemiş, tercih ederse ticari seferle gidebileceğini belirtmişti. Beyaz Saray bu kararı Trump’ın Pelosi’ye gönderdiği mektupta duyurmuştu.

Pelosi bu gelişmenin ardından Afganistan ziyaretini iptal etmiş, Trump’ı “savaş bölgesi olan bir ülkeye seyahat planını önceden sızdırarak güvenlik riski yaratmakla” suçlamıştı.

İlgili içerikler:

Sendika.Org