ABD heyeti Saray’daydı: Pazarlıklar ve belirsizlik sürüyor

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başkanlığındaki ABD heyeti, Saray heyetiyle görüştü. Görüşme sonrası taraflardan net bir açıklama gelmezken, ABD’nin çekilme süreci ve YPG-QSD’nin pozisyonuna ilişkin pazarlıklar ve belirsizlik sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’dan oluşan heyetle birlikte dün (7 Ocak) akşam saatlerinde Türkiye’ye geldi.

Bolton başkanlığındaki ABD heyeti, Ankara’da Saray heyetiyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Saray heyetinde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, MİT Başkan Yardımcısı Cemalettin Çelik ve diğer ilgililer yer aldı.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 2 saat 10 dakika sürdü.

Görüşme sonrası taraflardan net bir açıklama gelmezken, ABD’nin çekilme süreci ve YPG-QSD’nin pozisyonuna ilişkin pazarlıklar ve belirsizlik sürüyor.

“Bolton ile Kalın verimli bir görüşme yaptı”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garret Marquis, Bolton ile Türkiye’ye gelen ABD’li gazetecilere görüşmeler hakkında açıklama yaptı.

Marquis, Bolton’un Kalın ile görüşmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Bolton ile Kalın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeydoğusundan uygun bir hızla çekilme kararı hakkında verimli bir görüşme yaptılar” ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Garret Marquis, tarafların daha fazla diyalog için ele alınacak konuları belirlediğini, ABD ile Türkiye arasındaki ‘güçlü ikili ilişkilere’ vurgu yaptıklarını kaydetti. Marquis, ABD yönetiminin Suriye’deki işbirliği konusunda askerler arasında bugün devam eden istişareleri beklediklerini belirtti.

Erdoğan, Bolton ile görüşmeyi reddetti iddiası

John Bolton’un öğleden sonra Ankara’dan ayrılacağı, Dunford ile Jeffrey’in bir süre daha kalarak görüşmelere devam edeceği belirtildi. Bolton’un, Erdoğan’la görüşme talebinin kabul edilmemesi üzerine ayrılma kararı aldığı öne sürüldü.

Bloomberg News’in Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Erdoğan, ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle ilgili şartlardaki değişimden rahatsız olarak Trump’ın danışmanı Bolton’la görüşmeyi reddetti” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, partisinin grup toplantısının ardından konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise, “Bolton’ın muhatabı İbrahim Kalın’dır. Gerekli olsa görüşecektik ama gerekli olmadı, bir tepki olarak değerlendirmemek gerekir” ifadelerini kullandı.

ABD heyeti ne istiyor?

Trump, 19 Aralık’ta ABD’nin Suriye’deki askerlerini çekeceğini açıklamıştı, ancak John Bolton’un da dahil olduğu bir dizi üst düzey yetkili “IŞİD Suriye’de tamamen yenilene kadar” askerlerin çekilmemesi gerektiğini düşünüyor. ABD’li yetkililer, Türkiye’den Suriye’deki Kürtlerin korunacağına yönelik güvence de istiyor.

Ayrıca ABD’den son günlerde yapılan açıklamalar, Suriye’den çekilme kararının önemli değişikliklerden geçtiğini gösteriyor.

Trump’ın ilk açıklamasından farklı olarak çekilme süreci yavaş ve bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşecek.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriyeli Kürtlerin Türkiye tarafından “katledilmesini” istemediklerini söylerken, Bolton da 6 Ocak günü İsrail’de yaptığı açıklamada Kürt güçlerin güvenliğinin, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi için artık bir “koşul” olduğunu belirtti.

Pompeo dün de (7 Ocak) Erdoğan’ın Trump’a ABD askerlerinin çekilmesinden sonra Türkiye olarak Suriye’deki Kürt güçlerin korunmasını sağlayacaklarını söylediğini açıkladı.

Saray ne istiyor?

Saray-AKP iktidarının ise Suriye’nin kuzeyinde YPG-QSD kontrolündeki bölgelere yönelik operasyondan bölgedeki ABD üslerinin devrine kadar bir dizi talebinin olduğu biliniyor.

Tayyip Erdoğan, Amerikan New York Times gazetesi için “Türkiye’nin Suriye’de barışın yeniden tesisi için bir planı var” başlığıyla kaleme aldığı makalede “Başkan Trump, Suriye’den çekilmekle doğru kararı verdi. Ancak çekilme dikkatli planlanmalı ve ABD’nin, uluslararası toplumun ve Suriye halkının çıkarlarını korumak adına doğru ortaklarla işbirliğine gidilmeli. NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip Türkiye, bu görevi yerine getirecek güce ve kararlılığa sahip tek ülke” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, YPG-QSD’ye yönelik olası operasyonu kastederek “Türkiye, kendi güvenliği ve uluslararası toplumun refahı için yapması gerekeni yapmaya devam edecektir” dedi.

Sendika.Org