720. kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri İsmail Şahin’in akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri 720. buluşmalarında İsmail Şahin’in akıbetini sordu. Şahin’in İBB çalışanı olduğu ve mesai saatleri içerisinde kaybedildiği aktarılan eylemde, dönemin belediye başkanının Erdoğan olduğu anımsatıldı

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’ndaki 720. buluşmalarının polislerce engellenmesi üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek İsmail Şahin’in akıbetini sordu.

Kayıp yakınlarının fotoğraflarının taşındığı eyleme, HDP Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.

ETHA‘nın aktardığına göre eylemde 4 yıl önce hayatını kaybedilen İsmail Kiraz’ın eşi Kiraz Şahin’in ses kaydı dinletildi. Şahin şunları söyledi:

Ben kanserden değil, adaletsizlikten ölüyorum. Hastaneye yattığım için şu an gelemedim ama gönlüm orada. İsmail’in dışında bütün kayıplar bizim, torunlarımızla gelecegim o meydana. Orayı hiç bir zaman terk etmeyeceğiz. Kayıplarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız.

Ardından kayıp yakını Besna Tosun bu haftaki basın metnini okudu. Tosun, 21 haftadır Galatasaray’dan hukuksuzca engellendiklerini anımsattı, bu engellemenin Anayasal bir suç olduğunu vurguladı. Bu hafta İsmail Şahin’in akıbeti için buluştuklarını kaydeden Tosun, “36 yaşındaki 2 çocuk babası İsmail Şahin, Beyoğlu Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışıyordu. DİSK Genel-İş Sendikası üyesiydi. 18 Ocak 1996 günü saat 06.30 da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptı ve bir daha geri dönmedi. Çalışma arkadaşı olan iki kişi araçla Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiklerinde İsmail Şahin’in elindeki süpürgesi ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin Ailesi sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in dört yaşındaki kızı annesine, babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi” diye konuştu.

Mesai saatleri içerisinde kaybedildi

Şahin Ailesi’nin Beyoğlu Belediyesi’ne başvurduğunu aktaran Tosun, şunları da söyledi:

İsmail Şahin’in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayın araştırılmasını istedi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak Şahin’in akıbetinin soruşturulmasını istedi. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için yaptıkları girişimler ise sonuçsuz kaldı.

2011 yılında dönemin Başbakan’ı Erdoğan’la görüşen kayıp yakınlarının arasında olan Kiraz Şahin Erdoğan’a; “Eşim sizin işçinizdi, mesai saatleri içinde kayboldu. İsmail Şahin’in akıbetinin açıklanması sizin de sorumluluğunuzdur” dediğini söyleyen Tosun, Kiraz Şahin’in 19 yıl boyunca Galatasaray’da mücadele ettiğini ve 2015 yılında hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Savcıları İsmail Şahin’in akıbetini açıklığa kavuşturacak etkin bir soruşturma başlatmak için göreve çağıran Tosun, konuşmasını Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

“Galatasaray bizim mezar taşımız”

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun ise şunları ifade etti:

Arkadaşımız Kiraz Şahin’in ölüm yıldönümü. Bugün iki tane acımız bir arada. Ama biz acılarımızı bir kenara bırakıp mücadelemize kaldığımız yerden devam ediyor. Çünkü bizim mücadelemiz haklı bir mücadeledir. Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğimizi bu sokaktan duyuruyoruz. Bizim için Galatasaray bir mezar başıdır. Kiraz’la yan yana otururken çocuklarımız fotoğrafların üzerine uyuyordu. O çocukların elini tutup götüreceğimiz bir mezar taşımız olmadığı için Galatasaray Meydanı bizim için önemli bir meydan. Belki bu ülkede adalet olsaydı belki Kiraz ölmezdi. Kayıplarımızdan vazgeçmiyoruz ve onların hesabını bu ülekyi yönetenlerden soruyoruz. Kayıplarımız nerede?

Sendika.Org