5 işçinin öldüğü Siteler yangınına ilişkin soruşturmada patron tutuklandı

Ankara’da Siteler’de mobilye atölyesinde 5 Suriyeli işçi çıkan yangında hayatını kaybetmişti. Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada patron Ömer İ. “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçlamasıyla tutuklandı

Ankara’da Siteler’de 16 Ocak akşamı çıkan yangında Suriyeli işçiler Muhanned el-Muhammed, Abdullah Rahicuha ve aynı aileden Muhammed Emin (16), Mahmud Emin ve Juma Emin hayatını kaybetmişti.

Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairsi Başkanlığınca hazırlanan raporun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesinin ardından patron Ömer İ. ile işyerinin bulunduğu binanın kat sorumluları Sadettin A. ve Bekir K. gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar Emniyet’teki işlemlerin ardından adliyeye getirildi.

AA’nın aktardığına göre, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Faruk Dengeşik, patron Ömer İ. ile Sadettin A’yı “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Dengeşik, Bekir K. için de adli kontrol talep etti.

Sorgunun ardından nöbetçi hakimlik Ömer İ’nin tutuklanmasına, Sadettin A’nın ise adlı kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verirken, Bekir K’ye de savcılığın talebi doğrultusunda adli kontrol uygulanmasına hükmetti.

Sendika.Org