“Yeni rejime uygun kanunsuzluk”: Damat Berat, kanunu TBMM’de görüşülürken FİKKO’yu topladı

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, FİKKO adlı komitenin kurulumuna dair yasa teklifi üzerine görüşmeler yaparken, Damat Berat aynı anda FİKKO’nun ikinci toplantısını yaptıklarını duyurdu

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, AKP’nin sunduğu torba yasada kurulması öngörülen Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) üzerine tartışmalar yürütürken; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak aynı dakikalarda Twitter hesabından FİKKO’nun ikinci toplantısını yaptıklarını duyuran bir paylaşım yaptı.

Albayrak’ın kurulması henüz Meclis’te görüşülen bir kurumun toplantısını yaptıklarını duyurmasına muhalefet partisi milletvekillerinden “hukuksuzluk, kanunsuzluk” tepkisi geldi.

HDP Milletvekili Garo Paylan, bakanın tweetini komisyon toplantısında okudu ve “Daha yasası yokken bakan toplantıyı yapıyor. Bu Meclis’i yok saymaktır. Bakan ‘Ben fermanı yazdım, Meclis ancak mühür basar’ diyor. Bu saygısızlıktır” dedi.

CHP Milletvekili Gülizar Emecan “Biz burada neyi tartışıyoruz? Atı alan Üsküdar’ı geçmiş” derken, bir diğer CHP’li Kamil Okyay Sındır FİKKO’nun henüz kanunu olmadığından toplantının hukukdışı olduğunu belirtti.

AKP Milletvekili Ziya Altunyaldız ise komitenin kurulumunun Yeni Ekonomi Programı’nda dillendirildiğini, dolayısıyla bakanın bu komitede yer alacak isimlerle yetkisi dahilinde bir araya gelebileceğini savundu.

Sendika.Org