Üniversitelilerin tepkileri sonuç verdi: KTÜ kantinlerindeki usulsüzlük son buldu

KTÜ kantin işletmelerinde bir süredir devam eden usulsüzlük öğrencilerin tepkileri sonucunda son buldu. Rektörlük ve kantincilerin birlikte belirlediği resmi fiyat listesi tüm kantinlerde uygulanmaya başlandı

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi kantin işletmelerinde rektörlük ve kantinciler tarafından belirlenen ve 12 Ekim 2018 tarihinden itibaren uygulanması zorunlu olan fiyat listesinin kantinlerde uygulanmaması öğrencilerin tepkileri sonucunda son buldu.

Öğrencilerin tepkisi üzerine resmi fiyat listesinin üzerindeki fiyatlar ilk önce Makine ve Yabancı Diller kantinlerinde geri çekildi. Tepkilerin ardından rektörlük kantin işletmecileri ile görüştü ve bugün itibariyle KTÜ’nün bütün kantinlerinde resmi fiyat listesi uygulanmaya başlandı.

“Sesimizi Çıkardıkça, Hakkımızı Aradıkça Kazanıyoruz!”

Kantinlerde resmi fiyat listesinin uygulanmaya başlanması üzerine Erdal Bakkal mizaseni üniversitelilerin karşısına mutlu bir veda etmek üzere bir kez daha çıktı. Kantinlerde bir kez daha konuşma yapan Erdal Bakkal karakterindeki öğrenci “Hepimizin tepkileri üzerine kantinlerde sürüp giden usulsüzlük bugün itibariyle son bulmuştur. Bir kez daha gördük ki yan yana geldikçe, ses çıkardıkça ve hakkımızı aradıkça kazanıyoruz! Bundan sonra da hakkımızı savunmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Bu hak kazanımı üniversiteliler tarafından coşkuyla karşılandı.

Ne olmuştu?

KTÜ Öğrenci Kolektifi, Karadeniz Teknik Üniversitesi kantin işletmelerinde rektörlük ve kantinciler tarafından belirlenen ve 12 Ekim 2018 tarihinden itibaren uygulanması zorunlu olan fiyat listesinin kantinlerde uygulanmadığını tespit etmişti. Altında KTÜ Rektör Yardımcısı Hikmet Öksüz’ün imzası olan fiyat listesi kantinlerde asılı bulunmazken kantin işletmecilerinin keyfi bir şekilde belirlediği fiyatlar kantinlerde uygulanıyordu.

Bir çok üründe 0.50 TL ile 2.00 TL arasında değişen fiyat farkı olduğunu tespit eden üniversiteliler durumu tüm üniversitelilerin gündemine Erdal Bakkal karakteri ile taşıdı. Kantinlerde konuşma yapan Erdal Bakkal karakterindeki öğrenci, yapmış olduğu konuşmalarda kantinlerdeki usulsüzlüğü dile getirirken “Zaten kıt kanaat geçinmeye zorlanıyoruz, zamlı fiyatları ödemiyoruz hakkımız olanı istiyoruz” diyerek tüm öğrencilere çağrı yaptı. Üniversitelilerin bu usulsüzlüğe cevabı “Soygun Var!” diyerek zamlara karşı kantinlerde protesto gerçekleştirmek oldu.

KTÜ’DE ERDAL BAKKAL, KANTİN FİYATLARINDA YAPILAN USULSÜZLÜĞÜ ANLATTI: “SOYGUN VAR”

Sendika.Org