Ücretleri ödenmeyen TOKİ işçileri, TOKİ Genel Müdürlüğü önündeydi

Ücretleri 2 yıldır ödenmeyen TOKİ işçileri, Ankara’da bulunan TOKİ Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı

Ankara’nın Mamak ilçesinde Gülseren Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutları inşaatında çalışan 220 işçinin ücretleri 2 yıldır ödenmiyor. İşçiler bu duruma karşı geçtiğimiz günlerde TOKİ konutlarının önünde nöbete başlamıştı. Dün polis nöbet tutan işçilere saldırarak 7 işçiyi gözaltına almıştı. Bugün ise işçilerin nöbet tuttuğu alandaki tabela sökülmüş ve işçilerin direniş alanına toprak yığılmıştı.

İşçiler bugün TOKİ Genel Müdürlüğü önündeydi. Polis, “Biz de işçilerin haklarını savunuyoruz, bu nedenle işçiler dışındakiler gelmesin, açıklama sonrasında TOKİ ile görüşme yaptıracağız” diyerek işçilerle dayanışma için gelenleri içeri almadı.

İşçiler, TOKİ ve Gökhan Saral’ın sahibi olduğu yüklenici firmanın sigortasız ve kaçak olarak çalıştırdığını belirterek, birçok kere ödeme taahhüdü verildiğini fakat yerine getirilmediğinin altını çizdi. Son olarak 28 Kasım’da ücretlerin ödeneceğinin taahhüt edildiğini belirten işçiler, polis tarafından Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüklerini, burada kaymakam, iki bakanlık müfettişi, TOKİ yetkilisi, Emniyet Müdürü ve taşeron firma avukatlarıyla görüştüklerini, bu görüşmenin işçileri oyalamak için yapıldığını belirtti.

İşçiler dün polis tarafından gözaltına alındıklarını ve 259 TL para cezası kesildiğini kaydederek şunları söyledi:

Gelinen noktada bir yıldır yaptığımız tüm başvurular, bakanlık, TOKİ ve Mamak Kaymakamı ile yaptığımız görüşmeler sonuç vermemiş, maaşlarımız ödenmemiştir. Şunu da bir kez daha belirtmek isteriz: Ankara Mamak 2. Etap TOKİ’de işçiler sigortasız çalıştırılmaktadır. Ücretleri ödenmemektedir. Ücretleri için ısrar eden işçiler tehdit edilmektedir. Daha da acısı bu durumun başta TOKİ yetkilileri olmak üzere tüm sorumlular bilmektedir ancak bu hukuksuzluğa kimse ses çıkarmamaktadır. Hak verilmez alınır bilincinde olan biz TOKİ işçileri tüm tehdit ve oyalamalara karşılık, direnç ve inançla alınterimizin gaspına karşı mücadelemizi yükselteceğiz.

Başta devlet yetkililerine ve duyarlı kamuoyuna sesleniyoruz. Sorunumuzu çözün. Bu onurlu mücadelemizde herkesi dayanışmaya çağırıyoruz. Korkmuyoruz, susmuyoruz, mutlaka kazanacağız.

Basın açıklamasının ardından polisin “İçeride görüşebileceğiniz kimse yok” demesi üzerine işçiler, Gülseren TOKİ önüne geçme üzere TOKİ Genel Müdürlüğü binasının önünden ayrıldı.

Sendika.Org/ Ankara