TTB yöneticisi hekimler, “barış” dedikleri için yargılanacak

“Savaş halk sağlığı sorunudur” dedikleri için haklarında dava açılan hekimlerin duruşması 27 Aralık’ta: “Yaşamı, barışı savunmak birincil görevimiz”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’ne, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklaması nedeniyle açılan dava, 27 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da görülecek.

Duruşma öncesi TTB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan TTB Genel Başkanı Sinan Adıyaman, “Barış ve hekimlik değerleri için 27 Aralık’ta Ankara Adliyesi’ndeyiz” dedi.

Ankara Adliyesi 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davaya, Dünya Tabipleri Birliği’nin yanında Avrupa’dan da birçok hekim örgütünün katılarak destek vereceğini belirtildi. Adıyaman, hekimlerin birincil görevinin  yaşamı savunmak ve barış iklimine sahip çıkmak olduğunu söyledi.

“Hekimler savaşa karşıdır”

Açıklamanın tüm çatışmalı ortamların halk sağlığını tehdit etmesi nedeniyle yapıldığını ve evrensel hekim tutumunu içerdiğini söyleyen Adıyaman “Bu nedenle TTB’nin açıklaması başta Dünya Tabipler Birliği olmak üzere tüm tabip birlikleri ve uluslararası akademik çevreler tarafından büyük destek görmüştür” dedi.

Barışı savunmanın hekimlerin bütün dünya halklarına borcu olduğuna vurgu yapan Adıyaman, “Türk Tabipleri Birliği’nin ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ açıklaması ve tespiti görev ve sorumluluklarından ayrı değerlendirilemez ve yargılanamaz” dedi.

Yaşamı savunmanın ve barış iklimine sahip çıkmanın yaşatmaya ant içmiş hekimlerin birincil görevi olduğunu söyleyen Adıyaman, davaya Dünya Tabipleri Birliği ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden de katılımın olacağını belirtti. Adıyaman, “Tüm hekimleri, kitle örgütlerini, sendikaları ve barışın yanında yer alan halkımızı 27 Aralık 2018 Perşembe günü saat 09.00’da Ankara Adliyesi’ne bekliyoruz” diye konuştu.

Hekimlerin savaşlara karşı çıkmasının yaşatma sorumluluklarının doğal ve kaçınamayacakları bir sonuç olduğunu ifade eden Adıyaman, “Türk Tabipleri Birliği yakın tarihimizde örneğine çok kez rastlandığı gibi, tüm politik baskılara karşın topluma karşı sorumluluklarından vazgeçmemiş ve uluslararası hekimlik değerlerinin gereğini yerine getirmiştir” dedi.

Kaynak: Evrensel