TOKİ işçilerine verilen söz yine tutulmadı: Şantiye önüne gidenler gözaltına alındı

Ankara Gülseren TOKİ inşaatında çalışırken ücretleri ödenmeyen işçiler yüklenici firmanın ödeme taahhüdünü yerine getirmesini istiyor. Alacakları için şantiye önüne giden 6 işçi gözaltına alındı

Ankara’da bulunan Gülseren TOKİ’de 220 kadar inşaat işçisinin ücretleri ödenmedi. Geçtiğimiz hafta bazı işçiler inşaatın çatısına çıkmış, diğerleri de şantiye girişinde polis barikatı önünde oturma eylemi yapmıştı. Hak edişlerini alamayan taşeronların da katıldığı eylem, yüklenici firmanın iki gün sonra alacakları ödeme taahhüdünde bulunması üzerine sonlandırılmıştı.

Eylemin üzerinden yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen alacaklar ödenmedi. Bunun üzerine bugün bir grup inşaat işçisi ve taşeron alacakları için şantiye önüne gitti. Polis, 6 kişiyi gözaltına aldı.

Ne olmuştu?

Bahsi geçen TOKİ inşaatı 2013 senesinde başlamış, yüklenici firmanın iflas etmesi ile taahhüt edilen zamanda bitirilememişti. Bunun üzerine Saral’a ait Çınar Altyapı ve Üstyapı İnşaat, bitirme ihalesine girerek yüklenici firma olarak çalışmalara başlamıştı.

2017 yılında çalışmaya başlayan işçilerin ücretleri, alt taşeronun ise hak edişleri hiçbir zaman tam olarak ödenmedi. İşçilerin sigortaları 2017 yılı boyunca tam olarak yatırılırken 2018 senesinde ise düzenli yatırılmadı. Bu süreçte Çınar Altyapı ve Üstyapı İnşaat da konkordato ilan etti. TOKİ ise işçilerin ve alt taşeronların alacaklarının ödeneceği konusunda garanti vermiş ancak sözler yerine getirilmedi. Bunun üzerine işçilerden ve alt taşeronlardan oluşan bir grup, alacakları için 22 Kasım 2018’de şantiye önünde eyleme başladı.

Sendika.Org/ Ankara