Suriye ordusu Münbiç’i üç taraftan çevreledi

Suriye ve Rus haber kaynakları Münbiç’in olası bir operasyona karşı Suriye ordusuna bağlı profesyonel birlikler tarafından çevrelendiğini belirtiyor. YPG olası bir müdahaleye karşı Suriye ordusuna çağrı yapmıştı

Suriye sınırında TSK yığınağı sürer ve AKP destekli cihatçı gruplar da Münbiç hattında tahkimat yaparken Suriye ordusu Münbiç’i üç taraftan çevreleyecek biçimde birliklerini yerleştiriyor.

Şam’a yakın Al Masdar News’in Münbiç’teki bir askeri kaynağa dayandırdığı haberine göre Suriye ordusuna bağlı profesyonel birlikler kentin batı, güney ve doğu hattına yerleştirildi. Haberde Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kentin doğusunda Fırat üzerindeki Tişrin Barajı’nın kontrolünü de Suriye ordusuna devrettiği öne sürüldü.

Binlerce cihatçı kentin kuzeyinde olası bir askeri müdahale için hazırlanırken Suriye ordusunun da Halep’in doğusuna ve Rakka’nın batısına yönelik olası bir saldırıya karşı önlem aldığı belirtiliyor.

YPG Münbiç’i olası bir saldırıya karşı korumak için Suriye ordusunu sınır hattına çağırmış, bu bilgi Suriye ordusu ve Rus yetkililer tarafından da doğrulanmıştı.

Fırat Kalkanı’na karşı kalkan

Sputnik Türkiye muhabiri de Suriye ordusunun, Fırat Kalkanı harekâtında yer alan cihatçı grupların bulunduğu cephe hattındaki yerleşimlerde bayrak diktiğini bildirdi.

Haberde, Sputnik’in konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu belirttiği bir kaynağın “Ordu bölgenin kuzey sınırı istikametinde mevzilerini güçlendiriyor. Böylelikle Suriye ordusunun, Fırat Kalkanı güçlerinin Münbiç’e doğru ilerlemesine izin vermemesi gerekir” sözlerine yer verildi.

Sendika.Org