Suriye birlikleri Münbiç eteklerinde, Erdoğan’ın gözü Moskova’da

YPG-QSD ile anlaşmaya vardığı belirtilen Suriye birlikleri Münbiç eteklerinde kente girmeye hazır halde bekliyor. Böylesi bir anlaşmadan rahatsızlığını gizlemeyen AKP iktidarı ise yarın gerçekleşecek Moskova görüşmelerinden umutlu. Katar basınına konuşan AKP destekli cihatçılar ise Münbiç’e operasyon başlattıklarını öne sürüyor

Suriye sahasındaki bütün taraflar, Suriye ordusunun Münbiç’e girmeye hazır halde beklediğini ancak henüz girmediğini açıkladı.

Suriye hükümetine yakın Al-Masdar’ın 14.50’de yaptığı habere göre, Suriye ordusunun Münbiç eteklerinde konuşlandığını ancak YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından henüz bir geçiş aralığı açılmadığı belirtildi.

Al-Masdar’a göre Suriye ordusundan ve Rus askeri delegasyonundan heyet Münbiç’e gitti ancak bir süre sonra Münbiç’ten ayrılıp Münbiç’in batısındaki El-Arima kasabasına döndü. Suriye birlikleri ise girişe hazır halde emir bekliyor.

Günün erken saatlerinde Rus ve Suriye birliklerin Münbiç’e girdiği haberleri çıkmıştı ancak birliklerin sadece Münbiç’in eteklerinde konuşlanmış halde beklediği ortaya çıktı.

Pentagon ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da Münbiç’te askeri durumun değişmediğini açıkladı.

Erdoğan’ın Moskova’dan beklentisi var

Tayyip Erdoğan da Suriye ordusunun hareketlerini psikolojik olarak niteledi. Rusya’nın Kürtler ile Şam arasındaki anlaşmadan memnun olduğu yönündeki haberlerin henüz yetkili ağızlardan dile getirilmediğini savunan Erdoğan, yarın (29 Aralık) Moskova’da düzenlenecek temaslara dikkat çekti:

Suriye’nin Münbiç’e yönelik psikolojik bir çalışma, psikolojik bir eylem içinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ama ortada henüz daha kesinleşmiş bir şey yok. Bir saat kadar önce yine arkadaşlarımla istihbaratla vesaire görüşmeleri de yaptım. Henüz kesin bir şey söz konusu değil. Rusya’nın bu noktada, ciddi, resmi makamların ifade ettiği gibi de orada da bu şekilde kesinleşmiş bir şey yok. Kaldı ki yarın sabah biliyorsunuz buradan benim heyetim Moskova’ya gidecek. Dışişleri Bakanının riyasetinde Savunma Bakanım, İstihbarat Başkanım ve aynı zamanda özel temsilcim ve Büyükelçim dörtlü bir ekiple oraya gidecekler ve orada bu konuları etraflıca ele alacaklar. Ardından belki benim de Sayın Putin ile hem telefon hem de Moskova veya Soçi ziyaretim olabilir. Bunları bizim bu arada çok ciddi olarak ele almamız gerekiyor.

Savunma Bakanlığı: “Uyarıyoruz”

Milli Savunma Bakanlığı’nda yapılan açıklamada da YPG’nin Suriye ordusunu kuzeydoğu Suriye topraklarına davet etmesine gönderme yapılarak şu açıklama yapıldı:

Bölgeyi silah zoruyla kontrol eden YPG/PKK terör örgütünün, bölge halkı adına açıklama yapma ve diğer unsurları davet etme hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm tarafları bölgeyi daha fazla istikrarsız hale getirecek kışkırtıcı eylem ve söylemlerden uzak durma konusunda uyarıyoruz. Konu tarafımızdan yakinen takip edilmektedir.

Cihatçılar: “Münbiç’e operasyon başlattık”

Öte yandan AKP’nin desteklediği cihatçı grupların çatı örgütü olan “Suriye Ulusal Ordusu”, Münbiç’e yönelik operasyon başlattıklarını öne sürdü. Söz konusu açıklama, YPG-QSD’nin Suriye hükümet güçlerine yaptığı çağrının ardından geldi.

Katar merkezli El-Halic Online’nin haberine göre, “Suriye Ulusal Ordusu”ndan bir yetkili, TSK’yle birlikte “Münbiç’i kurtarmak için” tüm hazırlıkları tamamladıklarını kaydetti.

ABD öncülüğündeki koalisyon: “Suriye ordusu Münbiç’in merkezinde değil”

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun Twitter hesabından İngilizce ve Arapça yapılan açıklamada ise, Suriye ordusunun Münbiç’in merkezinde olmadığı ve kentteki mevcut askeri üslenme ile ilgili bir değişimin yaşanmadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Bu iddiaların doğruluğu ile ilgili bulgu bulunmuyor. Herkese, Menbiç’in bütünlüğüne ve burada yaşayan halkın güvenliğine saygı duyma çağrısı yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İlgili haberler:

Sendika.Org