Şule Çet’in ölümüyle ilgili soruşturma tamamlandı: Savcılık “cinsel saldırı ve cinayet” dedi

Ankara’da üniversite öğrencisi Şule Çet’in (23) ölümüyle ilgili soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede Çağatay A. ve Berk A. için ayrı ayrı ağırlaştırılmış ömür boyu ve 39 yıla kadar hapis cezası istendi

Fotoğraf: Gül Gündüz

DHA’nın haberine göre, 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin soruşturmada, hazırlanan iddianamede Çağatay A. ve Berk A. için ayrı ayrı ağırlaştırılmış ömür boyu ve 39 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan alınan rapora yer verildi. Raporda, “Düşme öncesi travmaya maruz kalıp kalmadığı, düşme olayının kendi iradesiyle mi meydana geldiği, kaza sonucu mu oluştuğu ya da başkasının etkisiyle mi meydana geldiği, düşme esnasında şuurunun yerinde olup olmadığı ve öldürüldükten sonra atılıp atılmadığı hususunun tıbben bilinemediği, olayın adli tahkikatla aydınlatılmasının uygun olacağı” görüşüne yer verildiği belirtildi.

Cep telefonu mesajları iddianameye eklendi

Şule Çet’in o gece ev arkadaşı Liia Trohin’e attığı mesajlar da iddianamede yer aldı. Savcılık, her iki şüphelinin de çelişkili ifadeler verdiğini, şüpheli Çağatay A’nın, intihar ettiğini söylese de Çet’in, o gece arkadaşına gönderdiği mesajların zorla plazada tutulduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Şule Çet’in arkadaşı Trahin’e gönderdiği mesajlarda, “Bu adam bana abayı yakmış, Allah’ım salmıyor”ifadelerini kullandığı belirtildi.

Savcılık iddianamede; ifadeler, raporlar, tanık ifadeleri, telefon incelemeleri sonrası Şule Çet’in cinsel saldırıya maruz kaldığı ve plazanın 20’nci katından atılarak öldürüldüğü sonucuna varıldığını kaydetti. Olaydan hemen sonra “intihar” diye başlatılan soruşturma, “cinsel saldırı ve cinayet” soruşturmasına dönüşerek, hazırlanan iddianamede şüpheliler Çağatay A.ve Berk A’nın “kasten öldürme”, “cinsel saldırı” ve “hürriyetten yoksun bırakma” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış ömür boyu ve 39 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamenin kabul edilmesi halinde şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Ne olmuştu?

Çet’in ölümünün ardından, yakınları cinayet suçlamasıyla başvurmuştu. Çet’in binadan düştüğü sırada yanında bulunan Çağatay Aksu iki kere gözalmış ancak ikisinde de adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Çet’in otopsi raporunda ölmeden önce cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıkmıştı.

Çet’in vücudunda yapılan incelemelerde 9 parmağının tırnak altında bir erkeğe ait dokular ve DNA bulguları tespit edilerek bu erkeğe ait doku örneklerinin ve DNA bulgularının Çağatay A’ya ait olduğu belirlenmişti. Ayrıca Çet’in kanında uyumayı tetikleyen uyarıcı madde tespit edilmişti.

Çet’in öldüğü sırada plazadaki ofiste Çağatay Aksu’nun dışında Berk Akand’ın da bulunduğu ortaya çıkmıştı. Akand ifadesinde başka odada olduğunu, neler yaşandığını bilmediğini öne sürmüştü.

Şule Çet’in ölümüyle ilgili toplanan deliller ışığında şüpheliler Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tekrar gözaltına alınarak tutuklandı.

İlgili haberler:

Sendika.Org