Sarı Yelekliler eylemlerinde can kaybı 4’e yükseldi: Gaz bombası ile vurulan kadın yaşamını yitirdi

Fransa’da üçüncü haftasında olan Sarı Yelekliler eylemlerine yönelik polis saldırısı sırasında yaralanan 80 yaşında bir kadın hayatını kaybetti

Sarı Yelekliler’in eylemleri sürerken polis saldırıları nedeniyle can kaybı da yükseliyor. Üç haftadır süren eylemlerde dördüncü can kaybı haberi geldi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, geçtiğimiz cumartesi günü Marsilya kentinde yaşanan olayda, protestoda yer almayan 80 yaşında bir kadın, evinin panjurlarını kapatmak isterken gelen bir gaz bombasının yüzüne isabet etmesi sonrası hastaneye kaldırılmıştı. Yaşlı kadının hastanede ameliyat sırasında yaşamını yitirdiği açıklandı.

Akaryakıt zammına tepki olarak başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda şu ana kadar 100’den fazla kişi yaralandı. Yaralılar arasında 23 polisin olduğu bildiriliyor. Eylemlerle bağlantılı kazalarda da 3 kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Fransa İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, pazar günü gerçekleşen eylemlere ülke genelinde 136 bin kişi katıldı.

Ambulans şoförleri de eylemlere destek verdi

Fransa’nın başkenti Paris’te devam eden Sarı Yelekliler protestolarına, ambulans şoförleri de destek verdi. 1 Ekim’de yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformunun sağlık sektörüne zarar vereceğini savunan şoförler, Fransa Ulusal Meclisi’ne giden köprü yolunu araçlarıyla kapattı. Paris sokaklarında uzun süre siren sesleri duyuldu.

Sarı Yelekliler adı verilen grup üyelerinin Başbakan Edouard Philippe ile salı gününe planlanan görüşmesi de ertelendi.

İlgili içerikler:

Sendika.Org