Saray heyeti Moskova’dayken, Kremlin’den açıklama: “Suriye ordusu Münbiç’in kontrolünü ele geçirdi”

Rus ve Türk heyetlerinin, Münbiç’i masaya yatıracağı Moskova’daki toplantının başlamasının ardından Kremlin’den “Suriye hükümetine bağlı güçlerin Münbiç kentinin kontrolünü ele geçirdiği bilgisi doğru” açıklaması geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Rus mevkidaşları Sergey Lavrov ve Sergey Şoygu ile Münbiç başta olmak üzere Suriye’deki gelişmeleri değerlendireceği toplantı Moskova’da başladı. Çavuşoğlu ve Akar’ın yanı sıra, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Saray heyetinde yer alıyor.

Toplantının başladığının duyurulmasından kısa bir süre sonra Kremlin’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada, “Suriye hükümetine bağlı güçlerin Münbiç kentinin kontrolünü ele geçirdiği bilgisi doğru” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

YPG Genel Komutanlığı, dün (28 Aralık) Suriye hükümetine, “Münbiç başta olmak üzere YPG güçlerinin boşalttığı yerleri Türkiye’nin işgaline karşı koruma çağrısı” yaptı. Bunun üzerine Suriye ordu sözcüsü, Münbiç halkının çağrısı üzerine ordu birliklerinin kente girdiğini açıkladı.

Böylesi bir anlaşmadan rahatsızlığını gizlemeyen Erdoğan “Suriye’nin psikolojik bir eylem içinde olduğunu”, Milli Savunma Bakanlığı ise YPG’nin bölge halkı adına “diğer unsurları davet etme hakkı” olmadığını savundu. Erdoğan ayrıca, Moskova’ya yolladığı heyetin yapacağı görüşmeleri işaret etti.

İktidarın bu çıkışlarını, TSK ve cihatçı grupların Münbiç’in kuzeyine yönelik yığınağı artırması ve “operasyona hazırız” açıklamaları takip etti.

İlerleyen saatlerde Pentagon ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Suriye ordusunun Münbiç’e girdiği haberlerini yalanladı.

Şam yönetimine yakın kaynaklar da Suriye birliklerinin Münbiç eteklerinde kente girmeye hazır halde beklediğini duyurdu.

Münbiç’in kaderinin, Moskova’daki Saray heyeti ile Rus mevkidaşları arasındaki görüşmelerin ardından netleşmesi bekleniyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org