Saray heyeti Moskova yolcusu: Suriye’de operasyon için pazarlık turu

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Bakan Çavuşoğlu ve Akar ile MİT Başkanı Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, cumartesi Rusya’da olacak” dedi

Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yakın zamanda yüz yüze bir görüşme gerçekleştireceğini açıklamasının ardından Kremlin kararlaştırılmış bir görüşmenin bulunmadığını duyurmuştu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya’ya gidecek heyetin ne zaman gideceğinin sorulması üzerine Çelik, “Bu heyet cumartesi günü gidecek. Rusya tarafıyla böyle bir mutabakata varıldı. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar ile MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, cumartesi Rusya’da olacak. Bu görüşmeleri yapacaklar. Bu görüşmelerin sonucuna göre arada bir telefon görüşmesi de olabilir. Cumhurbaşkanımız ile Putin’in bir araya gelmesi şeklinde bir program planlanacak” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde S-400 anlaşmasından İdlip mutabakatına, Münbiç’e olası operasyon ve ABD sonrası Fırat’ın doğusuna dair duruma kadar çok sayıda konunun masada olması bekleniyor.

İran ve Rusya’yla “koordinasyon ve planlı çalışma”

Konuşmasında ayrıca, ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle yeni bir tablonun ortaya çıktığına belirten Ömer Çelik, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Türkiye ziyaretini hatırlattı.

İran ve Rusya ile bu yoğun diplomasinin devam edeceğini kaydeden Çelik, “Astana sürecinin ortakları ve Cenevre sürecinin bileşenleri ile de bu diplomatik trafik devam edecek. Önümüzdeki dönemde bu çekilme ve çekilme sonrasında ortaya koyacağımız terörle mücadele perspektifi tabii ki müttefiklerimizle de paylaşılacaktır. Bir koordinasyon çerçevesinde son derece planlı, programlı bir şekilde bu çalışmalar devam edecek” dedi.

Rus Dışişleri: “Görüşmeyle ilgili çalışmalar yapılıyor”

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, konuya ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türk heyetiyle görüşmeyle ilgili çalışmalar yapılıyor” denildi.

Bakanlık, Suriye’deki durumla ilgili üst düzey görüşmenin önümüzdeki günlerde Moskova’da yapılmasının beklendiğini ifade etti.

İlgili haberler:

Sendika.Org