Rusya bir kez daha petrol dosyasını açtı: “Suriye’den Türkiye’ye düzenli olarak tankerler giriyor”

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Rus istihbaratının düzenli olarak Suriye’nin doğusundan Türkiye ve Irak’a giden petrol konvoyları tespit ettiğini açıkladı. Rusların bu açıklaması, İdlip mutabakatının iyice kırılganlaştığı ve ABD’nin “Astana’nın fişini çekmemiz lazım” dediği bir dönemde geldi

Suriye’de İdlip mutabakatının iyice kırılganlaştığı, Rusya’nın AKP’ye İdlip taahhütlerini hatırlattığı ve ABD’nin de “Astana’nın fişini çekmemiz lazım” dediği bir dönemde Moskova’dan Ankara’yı baskılamaya yönelik bir açıklama geldi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Rus istihbaratının düzenli olarak Suriye’nin doğusundan Türkiye ve Irak’a giden petrol konvoyları tespit ettiğini açıkladı.

Gerasimov’un, “Rus istihbarat araçları, Suriye’nin doğusundaki uluslararası koalisyon güçlerinin kontrol ettiği bölgelerden Türkiye ve Irak topraklarına giden, petrol tankerlerinden oluşan konvoyları düzenli olarak tespit ediyor” dediği kaydedildi.

“Petrol geliriyle IŞİD militanları finanse ediliyor”

Yabancı ülkelerin askeri ataşelerine verdiği brifingde konuşan Gerasimov, petrol satışından elde edilen gelirin IŞİD militanlarının finansmanında kullanıldığını vurguladı.

Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov ve Putin

“ABD, Suriye’de ‘Kürt devleti’ kurmaya çalışıyor”

Gerasimov ayrıca, ABD’nin Suriye’de ‘Kürt devleti’ kurmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi:

ABD’nin Suriyeli Kürtlerle işbirliği yaptığı, merkezi hükümetten bağımsız bir sözde devlet yapısı kurmaya çalıştığı Fırat’ın doğusundaki durum, giderek daha kötüye gidiyor. Halihazırda, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu adını verdikleri yapı için hükümet kuruyorlar. Silah ve askeri teçhizat tedarik ederek Kürtlerin ayrılıkçı eğilimlerini pekiştiren ABD, Kürtlerin Arap kabilelerine karşı zor kullanmasına da izin veriyor.

“İdlip’te tüm faaliyetler tamamlanmadı ama…”

İdlip mutabakatının uygulanma sürecine ilişkin de konuşan Gerasimov, “Elbette tüm faaliyetlerin belirlenen sürelerde tamamlanması başarılamadı ancak önemli olan nokta, olumlu sonuçlar elde ediliyor olması. Silahsızlandırılmış bölgenin kurulmasının ardından militanların ateşkes ihlallerinde belirgin bir düşüş yaşandı. Bu, Suriye krizini barışçıl yoldan çözmeyi hedefleyen Astana formatındaki faaliyetlerin etkisini bir kez daha kanıtladı” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org