Rus ve Suriye ordusuna bağlı birlikler Münbiç’e girmeye hazırlanıyor

YPG-QSD ile anlaşmaya varan Rus ve Suriye hükümetine bağlı birlikler Münbiç’e girmeye hazırlanıyor

TSK ile AKP destekli cihatçı grupların Suriye’nin kuzeyindeki olası hedeflerinden Münbiç’e ilişkin dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Şam yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’ın haberine göre, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile anlaşmaya varan Rus ve Suriye hükümetine bağlı birlikler Münbiç’e girmeye hazırlanıyor.

Al-Masdar’a konuşan Suriyeli bir askeri yetkili, Suriye ve Rus ordusunun Münbiç Askeri Meclisi ile ortak kontrol noktaları kurulmasına yardımcı olmak için şehre gittiğini bildirdi.

Öte yandan haberde Şam yönetimi ve YPG-QSD’nin anlaşma konusunda resmi bir açıklama yapmadığı hatırlatılırken son günlerde Münbiç ile ilgili görüşmelerin devam ettiğinin altı çizildi.

Suriye ordusuna bağlı birlikler son birkaç gündür Münbiç’in batısındaki El-Arima’ya askeri yığınak yapıyordu.

Suriye ordusu sözcüsü: “Münbiç’i devraldık”

Suriye Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı da Münbiç halkının çağrısı üzerine ordu birliklerinin kente girdiğini açıkladı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Suriye ordu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “Ordumuzun ülkenin her karış toprağında devletin egemenliğini kurma ulusal sorumluluğu ve Münbiç sakinlerinin çağrısı üzerine askerlerimiz kente girmiş ve bayrağı göndere çekmiştir” denildi.

Açıklamada, “Suriye’nin ulusal egemenliğini korumak için uyum içinde sürdürülen çabaların önemine” dikkat çekilerek “Suriye ordusu teröristlere ve tüm işgalci güçlere karşı mücadele etme kararlılığını vurguluyor” ifadeleri yer aldı.

YPG’den Suriye hükümetine çağrı: “Münbiç başta olmak üzere boşalttığımız yerleri Türkiye’ye karşı koruyun”

Sendika.Org