Merkel’in halefi Kramp-Karrenbauer, Türkiye hakkında neler demişti?

Almanya’da koalisyon hükümetinin en büyük ortağı CDU’da Angela Merkel’den başkanlık koltuğunu devralan Annegret Kramp-Karrenbauer, Cumhuriyet davası, Almanya’da seçim propagandası ve Almanya’daki Türkiyeli vatandaşların etki altına alınmasında Erdoğan ve iktidarına eleştiriler yöneltmişti

Almanya’da koalisyon ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) eyalet seçimlerinde ciddi yenilgiler almasının ardından Başbakan Angela Merkel parti genel başkanlığına yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. Merkel’den boşalan koltuk, 7 Aralık’taki seçim sonucunda “küçük Merkel” olarak adlandırılan Genel Sekreter Annegret Kramp-Karrenbauer’in oldu.

MERKEL KOLTUĞUNU DEVRETTİ: CDU’NUN YENİ GENEL BAŞKANI KRAMP-KARRENBAUER

CDU’nun federal hükümetteki en büyük ortak olduğu göz önünde bulundurulduğunda Kramp-Karrenbauer’in Türkiye’ye dönük nasıl bir siyaset izleyeceği de önem kazanıyor.

Kramp-Karrenbauer, bugüne dek dış politika ile ilgili ciddi çıkışlar yapan bir isim olmasa da Türkiye’ye ilişkin çeşitli gündem başlıklarında sessiz kalmadı.

Cumhuriyet tepkisi: “Basın özgürlüğüne müdahale uzaklaştırıyor”

Nisan ayında Cumhuriyet gazetesinin yazar ve çalışanlarının “terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla hapis cezasına çarptırılması üzerine Kramp-Karrenbauer, Twitter’dan “Türkiye’de endişe verici gelişme. Cumhuriyet gazetesinde olduğu gibi basın özgürlüğüne her müdahale ile Türkiye Avrupa’dan uzaklaşıyor” demiş ve Türkiye’de yaklaşan genel seçimi işaret ederek Almanya’da seçim kampanyası yürütülmemesini istemişti.

Almanya’da seçim propagandasına karşı çıkmıştı

Kramp-Karrenbauer, Türkiye ile Almanya ve Hollanda arasında 16 Nisan 2017 referandumundan önce yaşanan gerilimde de Türkiyeli siyasetçilerin Almanya’daki seçim etkinliklerine katılmasına karşı çıkmıştı.

O dönem Saarland eyaletinin başbakanı olan Kramp-Karrenbauer, “elindeki tüm imkanları kullanarak Saarland’da bu tür etkinliklere izin vermeyeceğini” söylemişti.

Erdoğan’a “Almanya’daki vatandaşları etkisi altına almak” eleştirisi

Kramp-Karrenbauer, yakın zamanda da doğrudan Tayyip Erdoğan’a dönük eleştiriler yapmasıyla dikkat çekmişti.

Eylül ayında Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin çifte vatandaş olmasını sorgulayan ve Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Kramp-Karrenbauer, ekim ayında ise Kiel’deki bir konuşmasında Erdoğan’ı Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlileri kendi etkisi almaya çalışmakla suçlamıştı.

Kramp-Karrenbauer, yine eylül ayı sonunda Erdoğan’ın Köln’de cami açılışına katılmasıyla ilgili “Erdoğan’ın katıldığı cami açılışı, İslam’ın kendini açmasının değil, kapanmasının sembolü oldu. Toplumsal birliktelik için diyaloğa ihtiyacımız var” demişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org, Deutsche Welle Türkçe