Macron’dan ikinci geri adım: Sarı Yelekliler, akaryakıt zamlarını tümüyle iptal ettirdi

Fransa’da üç haftadır devam eden Sarı Yelekliler isyanı, Macron hükümetine iki kez geri adım attırdı. Daha önce akaryakıt zamlarının altı aylığına ertelediğini açıklayan hükümet, Sarı Yelekliler’in eylemlere devam kararı sonrası zamların 2019 yılı bütçesinden çıkarıldığını duyurdu ve diyalog çağrısı yaptı

Fransa’da yakıt vergilerinin yükseltilmesinin ardından başlayan ve haftalardır süren kitlesel eylemler, Macron hükümetine iki kez geri adım attırdı.

Daha önce zamların altı ay erteleneceğini söyleyen Başbakan Edouard Philippe, Sarı Yelekliler’in eylemlere devam kararı sonrası bugün (5 Aralık) yaptığı açıklamada zammın iptal edildiği söyledi.

Başbakan Philippe, parlamentonun alt kanadına hitaben yaptığı konuşmada, “Hükümet diyaloğa açıktır ve bu niyetini, vergi artışını 2019 bütçesinden çıkararak göstermektedir” dedi.

Philippe, 4 Aralık’ta yaptığı ilk açıklamada akaryakıt, elektrik ve gaz zamlarının altı aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

Philippe ve Macron

“Ekmek kırıntısı değil ekmeğin kendisini istiyoruz”

Sarı Yelekliler ise Başbakan Philippe’nin açıkladığı ilk kararın yeterli olmadığını belirterek eylemlere devam etme kararı almıştı.

Fransızlar aptal değil ve ekmek kırıntısı değil ekmeğin kendisini istiyor” diyen Sarı Yelekliler’in sözcülerinden Benjamin Cauchy, halkın, Macron’dan mali ve siyasi politikalarını değiştirmesini talep ettiğini belirtmişti.

İlgili içerikler:

Sendika.Org