Kremlin: “Münbiç’in Suriye hükümetinin kontrolüne geçmesini memnuniyetle karşılıyoruz”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, YPG-QSD’nin çağrısı sonrası Münbiç’in Suriye ordusuna devredileceğine ilişkin açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kontrolündeki Münbiç’in, Suriye ordusuna devredileceğine ilişkin taraflardan gelen resmi açıklamaların ardından bir açıklama da Rusya’dan geldi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Münbiç’in kontrolünün Suriye hükümetine geçmesini onaylayıp onaylamadıkları sorusu karşısında, “Elbette (onaylıyoruz). Kuşkusuz ki bu, (Suriye’deki) durumun istikrar kazanması bakımından olumlu bir adım” dedi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, “(Suriye’de) hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelerin genişlemesi, şüphesiz ki pozitif bir eğilim” diye de ekledi.

Peskov ayrıca, YPG’nin, Münbiç’e girmesi için Suriye hükümetine yaptığı çağrının, yarın (29 Aralık) üst düzey Türk heyetinin Moskova’ya gerçekleştireceği ziyarette ele alınacağını da belirtti.

Lavrov’dan TSK’nin olası operasyonuna ilişkin açıklama

Münbiç’e ilişkin açıklamalardan hemen önce, bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Fırat Nehri’nin doğusu ve Münbiç’te operasyon düzenleme planlarına ilişkin bir soruya şu yanıtı vermişti:

Ankara’nın, Suriye’nin doğusunda yeni terör karşıtı eylemler düzenleme planlarını; Suriye topraklarında terörizmin kalıntılarının yok edilmesi, Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması üzerinden değerlendiriyoruz.

İlgili haberler:

Sendika.Org