Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde tacizi protesto eden öğrencilere uzaklaştırma cezası

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde tacizi protesto eden öğrencilere uzaklaştırma cezası verildi 

İstanbul Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi yönetimi, 23 Ekim’de, okulda yaşanan taciz olayını protesto eden öğrencilere uzaklaştırma cezası verdi.

Okuldan mezun olan ve bu yıl üniversiteye başlayan bir öğrenciyi taciz ettiği öne sürülen coğrafya öğretmeninin görevine devam etmesi öğrenciler tarafından tepkiye sebep olmuştu.

Durumu protesto eden öğrencilerden 15’i 5 gün okuldan uzaklaştırma cezası aldı.

CHP İstanbul eski Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, yönetim tarafından verilen cezanın belgesini Twitter hesabından “İşte rezaletin belgesi!” diyerek paylaştı. Yarkadaş “Okul yönetiminin bu tavrı ‘Tacize uğrasanız da susun’ anlamına geliyor. Susmayan gençler ise cezalandırılıyor” dedi.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz sene Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nden (KMAL) mezun olan ve bu sene üniversiteye başlayan Eylül isimli kadın öğrenci lisedeki coğrafya öğretmenin tacizlerini okul idaresine şikayet etmiş, devamında yürütülen soruşturmadan sonuç alamayınca olayı mahkemeye taşımış ve yaşadıklarını bianet’e anlatmıştı.Haberin ardından KMAL öğrencileri açıklama yayımlayarak “Okulumuzda maalesef bir taciz vakası ve tacizci bir hoca mevcuttur. Okulun öğrencileri olarak buna sessiz kalmamız asla ama asla mümkün değildir” demiş ve Twitter’de #TacizVarSesÇıkar hashtagilye kampanya başlatmıştı.

Öğrenciler 23 Ekim’de ise tacizci öğretmenin istifa etmesi talebiyle dersleri boykot etmiş, söz konusu öğretmen ise öğrencilerin boykotu sırasında kendisini öğretmenler odasına kilitlemişti.

Sendika.Org