İttifak, suni gerilimi rafa kaldırdı: MEB’den “Öğrenci andını okutma, hakkında konuşma” genelgesi

AKP ile MHP ittifakı yeniden sağlayınca öğrenci andı üzerinden yaşanan suni gerilim de rafa kalktı. Milli Eğitim Bakanlığı andın okutulmasını ve hatta üzerine konuşulmasını dahi yasaklayan bir genelge yayımladı

İktidarın iki ortağı AKP ile MHP arasındaki pazarlıkların perde önündeki gerilim başlıklarından “öğrenci andı” da tarafların yerel seçimde ittifak için yeniden anlaşması üzerine rafa kaldırıldı.

Danıştay’ın 2013’te kaldırılan öğrenci andının okullarda tekrar okutulmasına dönük kararına itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sert ifadeleri sonrası itiraz dilekçesini geri çekmişti.

Cumhuriyet’in haberine göre; yeni bir itiraz dilekçesi vermeyen bakanlık, il ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla okullara gönderdiği genelgede “yargı sürecinin tamamlanmadığı” bahanesiyle öğrenci andının okutulmasını da, öğretmenler arasında konuşulmasını da yasakladı. Genelgede şu ifadeler yer aldı:

Ancak yargı sürecinin tamamlanmamış olması ve Milli Eğitim Bakanlığımızca herhangi bir emir gelmediği sürece, hepimizin ortak hassasiyeti olan Andımız ile ilgili olarak, okullarda öğretmenleri ihtilafa düşürecek, polemik oluşturacak konuşmalardan kaçınılması ve konu ile ilgili mevcut uygulamanın dışında herhangi bir uygulama yapılmaması hususunu bilgilerinize rica ederim.

Sendika.Org