HDP: “Sel felaketinin sorumlusu kentleri şantiyeye çeviren hükümettir”

HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, Bodrum ve Edirne’de yaşanan sel felaketlerine ilişkin “Sorumlusu kentleri şantiyeye çeviren hükümettir” dedi

Sel felaketi sonrası Bodrum

HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, Bodrum ve Edirne’de yaşanan sel felaketlerine ilişkin açıklama yaptı.

Bodrum’da dün (30 Kasım), Edirne’de ise bir önceki gün yaşanan sel felaketinde bir yurttaşın hayatını kaybettiğini, çok sayıda yurttaşın da büyük maddi kayıplar yaşadığını hatırlatan Çepni “Edirne’de dere ve nehirlerin taşmasıyla birlikte büyük maddi hasarlar yaşandı. Turizm yatırımı adına ormanları yok edilen, aşırı ve plansız yapılaşmaya mahkum edilen Bodrum’da ilçe merkezinin yanı sıra çevre mahallelerde de yollar dereye döndü” ifadelerini kullandı.

“Suçlu olan ‘iklim krizi’ değildir”

Yetkililerin her sel felaketinden sonra “Bir saatte bir metreküpe şu kadar yağmur yağdı” diyerek, yaşanan selin aşırı bir doğa olayından kaynaklandığını savunduğunu ve suçu doğaya atmayı tercih ettiklerini belirten Çepni, sözlerinin devamında şunları söyledi:

Oysa zaten küresel olarak yaşanan iklim krizinin doğrudan sonucu hava durumunun normal olmayan, ani, hızlı ve aşırı değişimidir. Suçlu olan “iklim krizi” değildir. Suçlu, hem iklim krizini yaratan, doğaya düşman, ama betona ve asfalta sevdalı, hem de iklim krizine rağmen hala doğa düşmanı politikaları sürdüren hükümetler, belediyeler, şirketlerdir.

İnşaat şirketlerinin karlarını katlamalarından başka bir amacı olmayan, kentleri şantiyeye çeviren; Kuzey Ormanları gibi Marmara’nın, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ormanlarını maden, otoyol, havaalanı, turizm yatırımı ve benzeri için talana açıp, yokoluşa sürükleyen hükümet hem iklim suçu, hem de kent suçu işlemeye her şeye rağmen devam ediyor.

“Hükümet rantçı, plansız, kamu yararına aykırı politikalarından vazgeçmelidir”

HDP’li Çepni, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

Doğayı paraya çevirmeye çalışan bu zihniyetten kurtulamadıkça, ormanları, dereleri, kıyıları, suları özgür bırakmadıkça, afetler ve felaketler yaşanmaya devam edecektir. Yurttaşlarımız, özellikle de yoksul emekçi halklarımız can vermeye devam edecektir.

Hükümet, sel felaketinin yaşandığı yerlerdeki yurttaşlarımızın zararlarını derhal karşılamalıdır. Hükümet, doğal olayların felaketle sonuçlanmasına neden olan, rantçı, plansız, kamu yararına aykırı politikalarından vazgeçmelidir. Altyapı, imar ve diğer bütün politikalarında iklim krizinin nedenlerini ve sonuçlarını gidermeyi temel ilke olarak benimsemelidir.

Sendika.Org