Gür İplik işçileri işlerine iade edilmedi, bir de borçlu çıkarıldı: “İşçiler yargıya nasıl güvenecek?”

Antep’teki Gür İplik fabrikasında Deriteks’te örgütlendikleri için işten atılan işçiler işe iade davasını kazansa da karar üst mahkemeden döndü, işçiler bir de borçlu çıkarıldı. İşçiler, yargının sermaye emrine girmesine tepki gösterdi

Antep’in Başpınar ilçesindeki 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde dört yıl önce Gür İplik fabrikasında Türk-İş’e bağlı Deriteks Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan 25 işçi, on gün kadar fabrika önünde direnmiş, ardından da işe iade davası açmıştı.

Evrensel’in haberine göre; işe iade davasını yerel mahkemede kazanan işçiler, patronun itirazıyla dosyanın gittiği üst mahkemede ise davayı kaybetti. Karar ile işyerinde birikmiş kıdem tazminatı haklarını da kaybeden işçiler, patron tarafının avukat ve mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kaldı. İşçiler, patronun açtığı maddi tazminat davasını kaybetme riskiyle de karşı karşıya.

“Yargı da patronu koruyorsa işçi kime güvenecek?”

Gür İplik’in eski işçilerinden Hakan, kararın işçiler için “Eşek gibi çalışacaksınız, hiçbir şeye itiraz etmeyeceksiniz, her haksızlığı sineye çekeceksiniz” anlamına geldiğini söyledi.

Eskiden işçinin dava açması durumunda yasal haklarını alabildiğini ancak hükümetin patronlar için yargı sistemini de değiştirdiğini belirten Hakan, “Patron sendikalı olduğumuz için bizi işten atmış, yasalara göre suç işlemiş, ama mahkeme patronun lehine karar veriyor. İşçi artık bu ülkede kime güvenecek? Bu devletin mahkemeleri bile haksızlık yapan, suç işleyen patronu korursa, biz artık kime, hangi adalete güveneceğiz?” dedi.

Halil adlı bir başka eski işçi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığıoğlu’nun talebiyle Tayyip Erdoğan’ın iş mahkemelerinden şirketler lehine karar çıkarma sözü verdiğini hatırlattı ve “İşte sonucu ortada. Demek ki patronların sözcüsü Hisarcıklıoğlu hükümete boşuna teşekkür etmemiş” ifadelerini kullandı.

“Bir tarafta vergi kaçakçısı işçi düşmanı patron, diğer tarafta hakkı için direnen işçi”

Şu anda bir başka şirkette çalıştığı için adını vermek istemeyen bir eski işçi de şöyle konuştu:

Bir tarafta maaşları geç ödeyen, mesai ücretlerini bankaya yatırıp kayıt altına alması gerekirken elden ödeyip hem bizim hakkımızı gasp eden hem de devletten vergi kaçırarak suç işleyen Gür İplik patronu var. Sendikaya üye olduğumuz için bize baskı yapan, demokratik tepkimizi dile getirince hepimize hakaret edip tehdit eden, işçileri sendikadan istifaya zorlayan, bütün bu suçları işleyen işveren var. Diğer tarafta da bu haksızlıklara karşı yasal hakkı için direnen mücadele eden biz işçiler. Bunları yapan patronun suç işlediğini ben bu cahil halimle biliyorum, hakim bilmiyor mu? Bilmemesi mümkün mü? Bu ülkede hakim de suç işleyen patronu korursa, biz hakkımızı nerede arayacağız, söylesinler bize?

Murat Yoğun adlı eski işçi de çoğunun seçimlerde AKP’ye oy verdiğini ama kendileri oy verdikçe iktidarın patronlara daha fazla hizmet ettiğini belirtti. Yoğun, yasaların, teşviklerin, arabuluculuk gibi sistemlerin çıkarılması yetmezmiş gibi işçinin yasal haklarına da göz koyduklarını dile getirdi.

“İşçi sınıfının birlik olmaktan başka çaresi yok”

Deriteks Genel Başkanı Musa Servi ise yasalar gereği asıl cezalandırılması gerekenin işçilerin haklarını çiğneyen Gür İplik patronu olduğunu, artık mahkemelerin Anayasa’ya, yasalara ve uluslararası sözleşmelere göre değil, tamamen sermaye sınıfının çıkarlarına göre kararlar alır hale geldiğini belirtti.

Daha önce aksi yönde çıkan kararlara dikkat çeken Servi, “Haklı olmak yetmiyor. İşçi sınıfı olarak birlik olup mücadele etmekten başka yolumuz yok” diye ekledi.

Sendika.Org