Emeğin hakları için omuz omuza: “Asgari ücret 2800 net!”

“Krize karşı emeğin hakları için omuz omuza” diyen toplumsal muhalefet güçleri  İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünden seslendi: “Asgari ücret 2800 net!”

“Krize karşı emeğin hakları için omuz omuza” diyen toplumsal muhalefet güçleri bugün saat 14.00’da Tophane’de bulunan İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önündeydi. Asgari ücretin net 2800 olmasının talep edildiği eylemde “Tüm ücretlere en az gerçek enflasyon oranında zam, asgari ücret 2800 net” pankartı açıldı.

“Asgari ücretle çalışanlar Türkiye iş gücünün yüzde 65’ini oluşturuyor”

Eylemde basın açıklamasını DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı okudu. Asgari ücretin net 2800 TL olması gerektiğini vurgulayan Saygılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Milyonlarca işçinin gözü kulağı bugün başlayan asgari ücret görüşmelerinde. 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren 2019 yılı asgari ücreti, bugün başlayan toplantıların neticesinde belirlenecek. Asgari ücret civarında ücretle çalışan işçiler, Türkiye iş gücünün neredeyse yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Ayrıca asgari ücretteki artış diğer ücretleri de yukarı çekmektedir.

“Türkiye bir asgari ücretliler ülkesidir” diyen Saygılı, “Kayıt dışı çalışanlarla birlikte toplam iş gücünün 16 milyon olduğu ülkemizde 10 milyon kişi, asgari ücret civarında çalışmakta; önemli bir kısmı ise asgari ücretin dahi altında bir ücretle çalışmaktadır. Bu ay sonunda belirlenecek olan 2019 yılı asgari ücreti, ekonomik kriz nedeniyle büyük önem taşımaktadır. İğneden ipliğe her şeye zam gelmekte, ancak ay sonu bir türlü gelmemektedir. Krizle birlikte sıçrayan enflasyon karşısında eriyen asgari ücret, domateste yüzde 53, yumurtada yüzde 38 gerilemiştir. Doğalgazdan elektriğe faturalar kabarmakta, borçlarımız da her geçen gün artmaktadır” diye konuştu.

Talepler

Saygılı açıklamanın sonunda taleplerini şöyle sıraladı:

  • Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret yıllık olarak hesaplamalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.
  • Asgari ücret enflasyon karşısında korunmalı, milli gelir artışından yararlanmalıdır.
  • İşçiler, emekçiler krize karşı korunmalıdır.
  • Asgari ücret net 2800 TL olmalıdır. Tüm ücretler en az gerçek enflasyon oranında artırılmalıdır.

Basın açıklamasının ardından bugünden sonra Türkiye’nin tüm illerinde emekçilerin asgari ücretle ilgili taleplerine sahip çıkmak için bir imza kampanyası başlatılacağı ve mahalle mahalle, sokak sokak bu kampanyanın büyütüleceği duyuruldu.

Sendika.Org