Dış ticaret verileri açıklandı: Cari dengelenme değil imalatın çöküşü

Ekim ayına ilişkin dış ticaret endekslerine göre imalat malları ithal miktar endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31,6 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre, ihracat birim değer endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre %2,3 düştü.

İhracat birim değer endeksi düşerken miktar endeksinde %15,7’lik artış yaşandı.

Endeks aynı dönemde, gıda, içecek ve tütünde %9, ham maddelerde (yakıt hariç) %14,2, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) %18,1 arttı.

Ucuz satıp pahalı almaya başladık

İthalat miktar endeksinde ise bunun tam tersi bir durumla miktar endeksi %26,2 düşerken, birim endeksi %3,4 artış gösterdi.

İthalat miktar endeksindeki bu dramatik düşüş imalat mallarında ve yatırım malları, ara mallar, tüketim mallarının kapsamında bulunduğu SITC endeksinde gerçekleşti.

İmalat malları ithalat miktar endeksi geçen yılın aynı ayına göre %31,6 azalırken, SITC mallarında bu düşüş %41 olarak kaydedildi.

Bu düşüşler cari açığa dayalı büyüme stratejisi izleyen Türkiye ekonomisinde imalat ve sanayi sektöründeki gerilemenin artarak devam ettiğini gösteriyor. Cari işlemler hesabının ekimde 2,77 milyar dolar fazla vermesi ekonomide dengelenme değil Türkiye’deki sermaye gruplarındaki küçülmeye işaret ediyor.

Sendika.Org