CHP-İyi Parti ittifakı: Eleştiriler, olumlamalar, krizler ve sorular

CHP ve İyi Parti, 21 büyükşehirde ittifak için uzlaştı. Uzlaşı her iki parti içinde olumlamaları ve eleştirileri beraberinde getirdi. CHP’de Balıkesir adayının geri çekilmesi kriz yaratırken benzer gerilimlerin diğer bazı illerde de yaşanabileceği belirtildi. Halen üzerine en çok tartışılan konu ise Ankara adayının Mansur Yavaş olup olmayacağı

31 Mart 2019 yerel seçimi için yürütülen görüşmeleri kapsamında CHP ile İyi Parti arasındaki ittifakın ayrıntıları netleşti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu’nun açıklamalarına göre iki parti şu noktalarda anlaştı:

  • İstanbul, Ankara ve İzmir’de CHP’nin adaylarıyla seçime girilecek.
  • Halihazırda CHP yönetiminde olan Hatay, Eskişehir, Muğla, Aydın ve Tekirdağ büyükşehir belediyeleri ile Bursa, Antalya ve Adana büyükşehir belediyelerinde de CHP’nin adayları desteklenecek.
  • Manisa, Balıkesir, Denizli, Konya, Kayseri, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Antep büyükşehir belediyelerinde ise İyi Parti’nin adaylarına destek verilecek.
  • Görüşmelerde üzerine çokça tartışma yürütülen Mersin büyükşehirde ise iki parti kendi adaylarıyla yarışacak.

Merakla beklenen soru: Ankara adayı Yavaş mı olacak?

CHP ile İyi Parti arasındaki görüşmeler sürecinde en yoğun yürütülen tartışma başlığı Ankara adaylığı.

Beypazarı’nda iki dönem yüzde 50’nin üzerinde oyla belediye başkanlığına seçilen, Akşener ve ekibi gibi ülkücü kökenli olup son yerel seçimde CHP’den Melih Gökçek’in karşısına çıkan ve oy hırsızlığı tartışmaları içinde sadece 30 bin farkla seçimi kaybeden Mansur Yavaş’ın adı hızla gündeme geldi.

Adaylığa sıcak bakıp iddialı çıkışlar yapmaya başlayan Yavaş, iki parti arasındaki pazarlıklar sürerken İyi Parti’den aday gösterilmesi halinde teklifi kabul etmeyeceğini açıkladı. Yavaş’ın bu çıkışında şu unsurlar etkiliydi:

  • İyi Parti’nin Ankara oylarının CHP’nin çok altında olması.
  • CHP tabanının İyi Parti adayına oy verme eğiliminin, İyi Parti tabanının CHP adayına oy verme eğiliminden düşük olması.
  • Yavaş’ın 2014’te MHP tabanından hatırı sayılır bir oy alması.
  • MHP tabanının CHP adayına oy verme eğiliminin, İyi Parti adayına oy verme eğiliminden güçlü olması.

Ankara adaylığı için Cengiz Topel Yıldırım, Metin Özarslan gibi isimlerin adları da zikredildi ancak Kılıçdaroğlu’nun Yavaş’ı istediği sıklıkla dillendirildi. CHP içindeki tepkilerin büyümemesi ve Akşener’in çekince koymaması halinde Yavaş, Ankara adaylığına en yakın isim olarak görülüyor.

Her şeye rağmen CHP’nin İstanbul ve Ankara adaylarını açıklamak için aceleci davranmayacağı ve yeni yılı bekleyeceği tahmin ediliyor.

CHP Balıkesir il teşkilatında kriz

Anlaşma doğrultusunda CHP, Balıkesir’de daha önce aday gösterdiği Ahmet Akın’ı geri çekti.

Karar, CHP Balıkesir İl Örgütü’nde tepkiye yol açtı. Çok sayıda partili il binasına giderek Kılıçdaroğlu’nu istifa çağırdı. Partililere CHP İl Başkanı Serkan Sarı hitap etti:

Ayrıntılar tarafımıza ulaşmadı ama il yönetimi olarak bir taviz vermek istemiyoruz. Biz iddiamızı devam ettirmek istiyoruz. İmkan sağlanırsa çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sağlanmaz ise biz yokuz. Eğer böyle bir büyükşehir teslimiyet süreci olacaksa yönetim olarak, sizin de desteğinizle bu görevi burada noktalarız. CHP Balıkesir’de hiçbir zaman boyun eğmedi, diz çökmedi.

Sarı, il ve ilçe yönetimleriyle birlikte Ankara’ya genel merkeze gitme kararı aldıklarını da duyurdu.

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın “Balıkesir’de de Denizli’de de CHP’ye gönül vermiş arkadaşların nasıl bir duygu içinde olduğunu anlıyorum ve hak veriyorum. Bir süreç yürütüyorsunuz ama her istediğinizi alma şansınız da yok. Sonuçta daha büyük bir amaç için bir fedakarlık noktasındayız hepimiz” sözleri, Denizli’den de benzer bir tepki gelebileceğinin işareti oldu.

CHP’de “Çok il bırakıldı” eleştirileri, “Şansımız arttı” olumlamaları

Gazete Duvar’daki kulis haberine göre de mutabakat, iki parti içinde farklı tartışmalara yol açtı.

Bir CHP Genel Başkan Yardımcısı MYK’den mutabakat görüşü alınmamasını eleştirirken, bir CHP milletvekili de İyi Parti’ye bırakılan il sayısını yüksek buldu ve “Oyları düşen, yerel seçimde iddiası olmayan bir partiye neden can suyu oluyoruz?” diye sordu.

İttifakı olumlayan bir CHP milletvekili ise ittifak sayesinde Hatay, Eskişehir gibi kaybetme riski olan yerlerin elde tutulabileceğini, İstanbul ve Ankara açısından da şansın artacağını belirtti.

CHP yönetimi, parti içindeki tepkiler ve ikna süreçlerinden hareketle 24 Aralık’ta yapmayı planladığı Parti Meclisi toplantısını da 18 Aralık’a çekti.

İyi Parti’de “üç büyükşehir” eleştirisi

İyi Parti’de de ittifak yanlısı bir milletvekili, halkın beklentileri olduğunu, seçmeni hüsrana uğratmak gibi bir lükslerinin olmadığını belirtip bu ittifakın aynı zamanda bir “iktidar alternatifi”ni işaret ettiğine dikkat çekti.

Bir başka İyi Partili vekil de yeni sistemin ülkeyi %50+1’e zorladığının altını çizdi, “Buna göre tavır almak zorundayız. Zoraki ama gerekli bir ittifak” dedi.

Öte yandan İyi Parti içinde uzlaşının hakkaniyetli olmadığını savunan vekiller de oldu. Bazı vekiller “Üç büyükşehir de CHP’ye gitmiş. Elimizde ne var?” tepkisi gösterdi.

Sendika.Org