Av. Erdem’e tazminat ödeyecekler: Nuh Köklü cinayeti davasında Erdoğan’ın sözlerini hatırlatınca hedef gösterilmişti

Gazeteci Nuh Köklü’yü öldüren esnaf Serkan Azizoğlu’nun yargılandığı davada Tayyip Erdoğan’ın “esnaf gerektiğinde alperendir, askerdir, polistir, şehittir, kahramandır” sözlerini hatırlattığı için Akşam ve Güneş gazeteleri tarafından hedef gösterilen Av. Mehmet Ümit Erdem, açtığı davayı kazandı. Mahkeme yayın sahibi TürkMedya’yı tazminata mahkum etti

Gazeteci Nuh Köklü’yü öldüren Serkan Azizoğlu’nun yargılandığı davada Tayyip Erdoğan’ın “esnaf gerektiğinde alperendir, askerdir, polistir, şehittir, kahramandır” sözlerini hatırlatan Avukat Mehmet Ümit Erdem hakkında Cumhurbaşkanlığı soruşturma başlatmış, soruşturmaya Adalet Bakanlığı izin vermişti.

 NUH KÖKLÜ’NÜN AVUKATI HAKKINDA ERDOĞAN’A HAKARETTEN SORUŞTURMA İZNİ

NUH KÖKLÜ’NÜN KATİLİNE ERDOĞAN’I SORAN AVUKATA ‘ERDOĞAN’A HAKARET’TEN SORUŞTURMA

Akşam gazetesi de 7 Haziran 2015 tarihli gazetesinde de Avukat Erdem hakkında “Cinayet kadar rezil” manşetini atarak, “Gazeteci Nuh Köklü’nün kartopu yüzünden öldürülmesiyle ilgili davada müşteki avukatının sanıklara yönelttiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan sorular büyük tepki çekti” derken, aynı gün Güneş gazetesi de Avukat Erdem için “Densiz avukat” demişti.

Hakkında çıkan haberlerin ardından dava açan Avukat Erdem, İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada “Yapılan haberlerle atılan resmimin yer alması kişilik haklarıma saldırıdır, sorgulama sırasında kullandığım cümlelerin bu şekilde nitelendirilererek haber yapılması basın özgürlüğü olarak değerlendirilemez. AİHM kararlarında söz konusu kişiler siyasetçilerdir, ben siyasetçi değilim, kamu hizmeti yapmaktayım” dedi.

Mahkeme davanın kısmen kabulüne karar verirken 2000 TL manevi tazminatın yayın sahibi TürkMedya’dan 7 Ağustos 2015 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte tahsiline karar verdi.

Sendika.Org