Almanya’da demiryolu emekçileri grevle geri adım attırdı, zam ve ek ücret kazandı

Almanya’da demiryolu işkolunda toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grev şirketi anlaşmaya itti. İşçiler %6,1’lik zam ve 1000 avro ek ücret elde etti

Almanya’da demiryolu şirketi Deutsche Bahn ile Alman Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası (EVG) arasında 160 bin emekçiyi ilgilendiren toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerinde 10 Aralık’ta kısmi grev başlamıştı.

Sabah saatlerinde dört saat süreyle yapılan grev, ilk gününden itibaren ciddi bir etki doğurdu. Ülkenin dört bir yanında seferlerde aksamalar oldu. EVG’nin toplusözleşme müzakerecisi Regina Rusch-Ziemba, bu başarılı grev ile şirkete açık bir mesaj verdiklerini söyledi.

EVG ile mesajı alan şirket yeniden oturdukları masadan anlaşmayla kalktıklarını duyurdu.

Anlaşmaya göre maaşlara Temmuz 2020’ye kadar %6,1 oranında zam yapılacak. Zammın %3,5’lik ilk bölümü Temmuz 2019’dan itibaren, kalanı ise devamındaki dönemde uygulanacak. Ayrıca zam öncesi tek seferlik olmak üzere tüm çalışanlara 1000 avro ek ödeme yapılacak.

Deutsche Bahn’ın Alman Makinistler Sendikası (GDL) ile toplusözleşme görüşmelerinde ise halen anlaşma sağlanamadı. GDL, 36 bin çalışan için grev kararından geri adım atmayacağını duyurdu.

Sendika.Org