Almanya’da binler, polise hak ve özgürlükleri kısıtlama yetkisi veren tasarıyı protesto etti

Almanya’da polise kişilerin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlama yetkisi veren yasa tasarısı Federal Meclis gündemine gelirken, Düsseldorf ve Hannover’de binlerce kişi sokaktaydı

Foto: Evrensel

Almanya’da eyalet hükümetleri tarafından çıkarılmak istenen ve kişilerin temel haklarını keyfi olarak sınırlandırmayı öngören yasa tasarısı Federal Meclis gündemine gelirken, Düsseldorf ve Hannover’de binlerce kişi tasarıyı protesto etti.

Sendika, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra Sol Parti, Yeşiller Partisi, Korsanlar Partisi, göçmen örgütleri ve taraftar topluluklarının çağrısıyla yapılan eylemlere Kuzey Ren Vestfalya’nın başkenti Düsseldorf’ta 5 bin, Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’de ise 6 bin kişi katıldı.

Eylemlerde yasa teklifinin temel hak ve özgürlüklere açıkça saldırı olduğu dile getirildi.

Yasa tasarısı ne getiriyor?

Hristiyan Birlik ittifakı (CDU-CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyonu tarafından Federal Meclis’e sunulan tasarı, Federal Kriminal Dairesi Yasası ve Ceza Yasası’nda sertleşmeye adımlarını içeriyor.

Tasarı ile “terör” ve “terörle mücadele” nitelemelerinin kapsamı genişletiliyor ve polise kişilerin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayabilme yetkisi tanınıyor. Somut bir tanımlama yapılmaksızın “acil müdahale” ve “tehlike tehdidi” adları altında polise “potansiyel suçlu” olarak gördüğü kişileri takip edebilme, çevrelerini ve özel ilişkilerini soruşturabilme, iletişim haklarına el koyabilme gibi görevler veriliyor. Sadece “şüphe” gerekçesiyle bir kişinin 74 güne kadar hapiste kalabileceği de öngörülüyor.

Şu ana kadar Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletlerinde hayata geçirilen düzenleme için sırada Kuzey Ren Vestfalya, Saksonya, Aşağı Saksonya ve Brandenburg eyaletleri var.

Sendika.Org