Video Haber | Hekimler, Meclis’ten geçen sağlıkta şiddet torba yasasını değerlendirdi

Hekimler sağlıkta şiddete çözüm getirecek bir yasa talep etti. AKP ise yanıt olarak kendisine biat etmeyen hekimlerin çalışma hakkını kısıtlayan bir torba yasa çıkardı. Hekimler Meclis’ten geçen düzenlemenin bu haliyle sağlıkta şiddete çözüm getiremeyeceğini belirtiyor

Dr. Fikret Hacıosman’ın öldürülmesinin ardından Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) harekete geçerek sağlıkta şiddete karşı harekete geçmiş, sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması talebiyle çeşitli eylemler düzenlenmişti.

Ancak AKP tarafından Meclis’e getirilen yasa teklifi ile Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) ihraç edilmiş olan, güvenlik soruşturulması olumsuz olarak dönen hekimlerin çalışma haklarının elinden alındığı bir süreç başladı.

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri tamamlanan yasa teklifini güvenlik soruşturmasından geçirilmeyen Dr. Çağla İzci ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Murat Ekmez ile konuştuk. Hekimler düzenlemenin bu haliyle sağlıkta şiddete çözüm getirmediğini belirtiyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org