TOKİ işçilerine verilen taahhüt yerine getirilmedi, işçiler “Direnmeye devam edeceğiz” dedi

Direnişteki TOKİ işçilerine alacaklarının ödeneceği yönünde verilen taahhüt, bir kez daha yerine getirilmedi. İşçiler oyalama ve gözaltı tehditlerine rağmen mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Gülseren TOKİ konutları inşaatında çalışan inşaat işçileri, ücretlerinin 2 yıldır ödenmediği gerekçesiyle 22 Kasım’da şantiye önünde nöbet başlatmıştı. TOKİ’de yüklenici firma olan ve 2018’in şubat ayında konkordato ilan eden Çınar Altyapı A.Ş & Etken Gayrimenkul Yatırım İnşaat Ltd.Şti’den TOKİ’nin tüm alacak ve haklarını ödeyeceği yönünde taahhüt aldıklarını ve bu sebeple işe devam ettiklerini belirten işçiler bugün (30 Kasım) bir açıklama yaptı. TOKİ ve taşeron firmanın kendilerini sigortasız çalıştırdığına değinen işçiler kendilerine verilen sözlerin tutulmaması sonucunda bu noktaya gelindiğini belirtti.

Kendilerine ödeme yapılacağı yönünde verilen taahhüdün bir kez daha yerine getirilmediğini belirten işçiler, gözaltı tehdidi ve oyalamalara karşın mücadele etmekte kararlı olduklarını bildirdi:

26.11.2018 tarihinde TOKİ’nin şantiye şefi ile beraber Mamak İlçe Emniyet Müdürü bizlerle görüşerek 28.11.2018’de ödeme yapılacağını belirtmiş, direnişi bitirmemizi söylemiştir. 28.11.2018’e gelindiğinde ödeme yerine kolluk güçleri vasıtasıyla Mamak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldük. Burada kaymakam, emniyet müdürü, 2 bakanlık müfettişi TOKİ yetkilisi ve taşeron firma avukatlarıyla görüşme yapıldı. Yine bildik oyalama taktiğiyle 30.11.2018 tarihinde ödeme yapılacağı taahhüt edilerek direnişe devam edilirse gözaltı ve tutuklama tehdidinde bulunuldu. Gelinen noktada alacaklarımız ödenmedi.

 “Hak verilmez, alınır” bilincine sahip olan biz TOKİ işçileri, tüm tehdit ve oyalamalara karşılık direnç ve inançla alın terimizin gasbına karşı mücadelemizi yükselteceğiz.

 Bu onurlu mücadelemizde herkesi dayanışmaya çağırıyoruz.

İlgili haberler:

Sendika.Org