Sivas köylülerinin itirazı sonuç verdi: Maden yağmasına yürütmeyi durdurma

Sivas’taki maden arama faaliyetleri için İl Çevre Müdürlüğü’nün “ÇED gerekli değildir” kararına karşı köylülerin açtığı davada, İdare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün girişimleriyle Sivas’ın birçok ilçesinde köylerde maden arama çalışmaları başlatılmıştı. Maden şirketlerinin Sivas’ın dağlarına göz dikmesinin ardından Divriği’nin Mursal, Yuva ve Attepe köylerinde altın aramak için sondaj yapma kararı alındı. Kararı uygulamak için 25 Temmuz Çarşamba günü Mursal’a gitmek isteyen MTA yetkilileri köylülerin toplandığını haber alınca köye gitmekten vazgeçmişti.

Ruhsat alanı küçültülmüş

Kangal’a bağlı Yılanlı Dağı’nın tamamında iki ÇED başvurusu bulunuyor. Ancak dağın 24.58 hektarlık kısmı için Sivas İl Çevre Müdürlüğü “ÇED gerekli değildir” raporu verdi.

Köylüler ise karara itiraz ederek dava açtı. Sivas İdare Mahkemesi de köylüler tarafından yapılan itirazı kabul ederek yürütmeyi durdurma kararını şöyle açıkladı:

Açıklanan nedenlerle, hukuki aykırılığa açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanun’un 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, aynı kanunun 20/A maddesi uyarınca itirazın mümkün olmadığı hususunun taraflara duyurulmasına karar verildi.

İdare Mahkemesi’nin kararı şöyle:

 

İlgili haberler:

Sendika.Org/Sivas