“İstanbul’da boğaz köprüleri yakın zamanda çift taraflı ücretlendirilecek”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın köprü ve otoyol kullanımının tercih olduğu iddiasını yalanlayan Karar yazarı İbrahim Kahveci, “İstanbul’da boğaz köprüleri çok uzun sürmeyecek bir zaman diliminde çift taraflı ücretlendirilecektir” iddiasında bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında köprü ve otoyolların kullanımının zorunlu olmadığını, bu yolları kullananların kendi menfaatleri çerçevesinde ödeme yaptığını söyledi. Oysa İstanbul’da büyük araçlar için 3. Köprü’nün kullanımı zorunlu kılındı ve böylece bedava hiçbir alternatif yol ve köprü kalmadı.

Karar gazetesinin ekonomi yazarı İbrahim Kahveci ise bu soygunun dahi katlanacağını işaret eden bir iddia ortaya attı. Avrasya Tüneli ile 3. Köprü’nün çift taraflı ücretlendirildiğini anımsatan Kahveci, “İstanbul’da boğaz köprüleri çok uzun sürmeyecek bir zaman diliminde çift taraflı ücretlendirilecektir” dedi.

Kahveci yazısının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

Her ne kadar eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bu köprü ve otoyollara yapılan Hazine garantisi ödemelerinin 3 yıl, bilemedin 4 yılda biteceğini açıklasa da, bu konuda mevcut araç sayısı vs. hiçbir yeni gelişme yoktur.

Kısaca özel sektöre çok yüksek Hazine garantileri ile yaptırılan hizmetlere öyle görülüyor ki, daha uzun süre ödemelerde bulunacağız. Yine öyle görülüyor ki, özel sektör köprü ve yolları için geçenler 1 akçe öderken, geçmeyenler 3 akçe ödemeye devam edecek. Ve de muhtemeldir ki, köprülerin Hazine garantileri eski yapılar üzerinden vatandaşa fatura edilerek kapatılmaya çalışılacak.

Sendika.Org